Zdravie

Psy trpia mnohými podobnými chorobami ako ľudia. Môžu dokonca mať aj niektoré psychické problémy. Ľudia väčšinou vedia oveľa viac o ľudských chorobách než o psích, a preto vám budú niektoré výrazy používané v tejto kapitole povedomé, i keď mnohé, ktoré používajú veterinári, nie sú tak bežné.

Budeme tiež používať termín röntgen namiesto správnějšího pomenovanie röntgenový snímok, ďalej bežnejšie termín symptóm, aj keď psy nemajú symptómy, ale klinické príznaky, pretože symptómy sú slovné opisy pacientových pocitov. Keďže psi nemôžu hovoriť, musíme hľadať klinické príznaky ..., napriek tomu budeme niekedy používať aj výraz symptóm.

Ako hlavné pravidlo platí, že liečenie sa praktizuje. Tento termín nie je svojvoľný. Lekárstvo sa neustále mení, ako sa stále viac učíme o genetike, elektronických pomôckach (ako CAT skeneroch) a denných laboratórnych metódach. Existuje mnoho psích neduhov, akým napr. Je dysplázia bedrového kĺbu, ktoré nie sú napospol liečené rovnakými postupmi. Niektorí veterinári odporúčajú operáciu častejšie ako iní.

Voľba veterinára

Výber veterinára pre vášho psa by nemal byť založený len na osobnosti (ako väčšinou je), ale na jeho
dosiahnuteľnosti z vášho domova. Chcete veterinára, ktorý je blízko, pretože potrebujete pohotovostné alebo opakované ošetrenie po zranení.
Zrejme dáte prednosť zverolekárovi, ktorý má možnosť psa ubytovať, rozumie všetkým potrebám vášho maznáčika a vďaka svojim schopnostiam, zodpovednosti a citlivosti má dobrú povesť. Nie je nič horšie ako čakať na výrok veterinára deň či ešte dlhšie.

Všetci veterinárni lekári majú vysokoškolské vzdelanie a patričnú prax, niektorí z nich,a sú to terénne veterinári pracujúci na vidieku, poznajú lepšie problémy a choroby veľkých domácich zvierat, liečbou rodinných miláčikov (či už psov, mačiek alebo okrasného vtáctva) sa zaoberajú len okrajovo.

V žiadnom prípade nemožno povedať, že by svojmu pacientovi nechceli pomôcť, len pre nich možno nie je jeho ochorenia tak bežné. Preto odporúčame v prípade vážnejšieho alebo komplikovanejšieho ochorenia alebo zranenia psa vyhľadať radšej mestskou ošetrovňu drobného zvieratstva. Keď sú požiadaní, väčšina zverolekárov robí rutinné zákroky, ako je kastrácia, zašitie tržnej rany a skrátenie chvosta pre všetkých psov akéhokoľvek plemena.

Nie je neslušné ani nezvyčajné opýtať sa iného veterinárneho lekára na jeho mienky, ak je problém vášho psa vážny. možno by ste tiež mali porovnať náklady u niekoľkých zverolekárov. Náročná zdravotnej starostlivosti a veterinárne služby môžu byť veľmi drahé.

Nehanbite sa cenu so svojím zverolekárom alebo jeho personálom dohovoriť vopred. Nie je tak ojedinelé, že sa dôležité rozhodnutia zakladajú na úvahách o peniazoch.

Preventívna starostlivosť

Je oveľa jednoduchšie, lacnejšie a účinnejšie venovať sa prevencii ako neskôr bojovať s chorobami a cudzopasníkmi. Správe odchované šteňatá pochádzajú z rodičov, ktorí boli vybraní na základe svojho genetického profilu. Ich matky by mali byť včas očkované, nemali by byť napadnuté ani vnútornými, ani vonkajšími cudzopasníkmi a mali by mať správnu výživu.

Preto by mala byť budúca matka pod dohľadom zverolekára. Fena odovzdáva šteňatám odolnosť voči chorobám, ktorá im vydržia osem až desať týždňov. Môže však na ne preniesť aj cudzopasníky a mnohoho infekcií. Preto je užitočné, sa vopred o všetkom informovať u lekára, ktorý o fenu stará.
od odstavenia do piatich mesiacov.
Šteňatá by mali byť odstavené okolo dvoch mesiacov. Šteňa zostávajúce u matky a súrodencov do ôsmich týždňov sa zvyčajne v neskoršom živote lepšie prispôsobí ďalším psom a ľuďom.

Niektorí noví majitelia nechávajú šteňa prehliadnuť veterinárom ihneď po prevzatí, čo nie je zlý nápad. Pravidelné očkovanie šteňaťa zvyčajne začína, keď je šteňa veľmi mladé.
Pri prehliadke na veterinárnej ošetrovni je treba nechať skontrolovať predovšetkým zuby a stavbu kostry a nechať posúdiť celkový zdravotný stav šteňaťa. Šteňatá určitých plemien majú problémy s kolenami, zákalom očí a ďalšími očnými chorobami, šelesť na srdci a nezostúpenými semenníkmi. môžu tiež mať povahové vady a niektorý veterinár to vie posúdiť, aké povahové vlastnosti budú u psa prevládať.

Plán očkovania

Väčšina očkovanie je podávaná v injekciách a mala by byť vykonávaná len na veterinárnej ošetrovni. Veterinár by mal zaznamenať očkovania do očkovacieho preukazu vrátane identifikácie vakcíny nálepkou. Niektorí zverolekári šteňa prvýkrát očkujú v ôsmich týždňoch, ale mnoho chovateľov dáva prednosť neočkovať šteňa až do desiatich týždňov, pretože ochranné látky má šteňa ešte z materského mlieka.
Plán očkovania je zvyčajne založený na 15 dennom cykle. Poraďte sa s veterinárom, akú vakcínu použiť, nemala by sa líšiť od tej, ktorú už užil chovateľ. Väčšina dnešných vakcín už dokáže ochrániť šteňa proti niekoľkým vírusom súčasne.
Kombinované vakcíny chránia proti celému súboru chorôb, napr. Proti psinke, parvoviróze a hepatitíde. Existujú ďalšie dostupné očkovacie látky, ktoré môžete použiť, ak je pes v ohrozenom prostredí.

Vždy by ste mali dať na radu odborníka. Väčšina očkovacích programov vyžaduje preočkovávánie, keď je šteňaťu rok a v ďalších rokoch každoročne. V niektorých prípadoch okolnosti vyžadujú častejšie imunizáciu.

Psincový kašeľ, patriaci do skupiny ochorení známych ako tracheobronchitída, je liečený vakcínou, ktorá sa rozprašuje do nozdier psa. Očkovanie proti tejto chorobe je niekedy zaraďuje sa do rutinného preočkovania, ale nosový sprej často nie je tak účinný ako vakcíny proti vážnejším chorobám.
od piatich mesiacov do jedného roka

Ak sa nechystáte využiť svojho psa v chovu alebo s ním jazdiť po výstavách psov, odporúča sa nechať šteňa po šiestom mesiaci vykastrovať. Najvhodnejšie vek pre kastráciu psov je od pol do jedného roka, u súk v období medzi prvým a druhým háraním.
Preberte to so svojím veterinárom.
V siedmom alebo ôsmom mesiaci veku môže byť váš Cavalier King Charles Španiel zodpovedne posúdený, ako sa približuje štandardu, čo podmieňuje jeho výstavnej úspechy a tiež využitie v chove.

Keď šteňa nie je špičkové, a preto nie je kandidátom do vážneho chovateľského programu, väčšina serióznych chovateľov sa rozhodne pre jeho kastráciu. Kastrácia sa osvedčila ako mimoriadne prospešná pre psy aj sučky. Kastrácia vedľa toho, že zabráni jej nežiaducemu oplodneniu, veľmi značne obmedzí (ale nepredíde) riziko rakoviny mliečnej žľazy u suky a rakoviny prostaty u psa. Podľa okolností by fena nemala byť vykastrovaný pred svojím prvým háraním.

Psy staršie než jeden rok

Raz za rok by ste mali so svojím rastúcim psom navštíviť veterinára na pravidelnú prehliadku a očkovanie. Neexistuje taká chorobu ako staroba, ale vekom sa funkcia tela mení. Oči a uši dlhšiu dobu tak dobre nefungujú. Funkcie pečene, obličiek a čriev často poklesne.

Zodpovedajúca zmena potravy, odporúčaná veterinárnym lekárom, môže urobiť život jednoduchší a príjemnejší pre vášho starnúceho Cavalier King Charles Španiel aj pre vás.

Kožné problémy Cavalier King Charles Španiela

Zverolekári sa zaoberajú kožnými problémami psov omnoho častejšie než inými skupinami chorôb či neduhov. Psia koža je takmer tak citlivá ako ľudská pleť a obe trpia skoro rovnakými chorobami. (Hoci výskyt trudovitosti je medzi psami neobvyklý!) Preto sa z mnohých zverolekárov stali veterinári-dermatologovia.

Pretože mnoho kožných problémov má takmer totožné vizuálne symptómy, veterinárny dermatolog musí byť veľmi skúsený, aby rozpoznal a vyliečil väčšinu z množstva ťažkých kožných ochorení. Obchody s potrebami pre zvieratá predávajú mnoho prostriedkov na kožné problémy.

Väčšina týchto prípravkov však jednoducho odstráni symptóm a potlačia pravý problém. Ak trpí váš pes kožným problémom, vyhľadajte čo najskôr odbornú pomoc. Ako so všetkými chorobami, čím skôr je problém rozpoznaný a liečený, tým je liečenie úspešnejšie.

Dedičné kožné problémy

Veterinárny dermatológovia sa v súčasnosti zaoberajú výskumom množstvo kožných chorôb, o ktorých sa predpokladá, že majú dedičný základ. Tieto dedičné choroby sú prenášané z oboch rodičov, ktorí vyzerajú (fenotypovo) normálne, ale majú recesívny gén pre choroby, čo znamená, že ju prenášajú, ale nie sú nimi postihnutí.

Práve akrodermatitida je príklad, ako ťažké je predchádzať dedičnému ochorenie psov. Náklady a odbornosti vyžadovanej vyšetrením psov, ktorí majú byť spojení, sú príliš vysoké hoci šteňatá postihnuté akrodermati-Tido sa vzácne dožijú dvoch rokov veku.

Ďalšie dedičné kožné choroby obvykle nie sú smrteľné ako akrodermatitida. Všetky dedičné choroby musia byť diagnostikované a liečené veterinárnym špecialistom. Existujú aktívne programy podporované mnohými výrobňami veterinárnych liečiv snažiaci sa objasniť väčšinu, ak nie všetky, bežné kožné chorôby psov.

Pohryznutie hmyzom

Mnohí z nás sú alergickí na bodnutie komára. Ranka svrbí, zapáli sa, a môže dokonca spôsobiť infekciu. Psy reagujú rovnako na uhryznutie bĺch, kliešťov alebo iných roztočov. Keď cítite, ako sa do vás zabodáva sosák komára, máte možnosť rukou ho zabiť. Ak je však, bohužiaľ, váš pes uhryznutý blchami, kliešťami alebo inými roztoče, môže sa len poškrabkať alebo ich vykusávať.

Akonáhle bol pes pošťípaný, cudzopasník mu spôsobil nejaké poškodenie. Mohol tiež vylúčením vajíčok spôsobiť ďalšie problémy v blízkej budúcnosti. Svrbenie uhryznutie je pravdepodobne spôsobenú slinou, ktorú cizopasník infikoval do miesta, kde sál psovi krv.

Autoimunitné kožné problémy

Autoimunitné kožné postihnutie sa zvyčajne považuje za alergickú reakciu, pretože alergia tiež väčšinou vyvolávajú zápal spôsobený vonkajším podnetom. Ak sa autoimunitné choroby rozvinú, ťažko postihujú tkanivá zvieraťa. Najznámejšia autoimunitná choroba je tuberkulóza kože (lupus), ktorá postihuje ľudí rovnako ako psy.

Symptómy sú rôzne a môžu pôsobiť na obličky, kosti, chemizmus krvi a na koži. Ako pre ľudí, tak pre psov to môže byť smrteľné ochorenie, hoci nie je považované za prenosné. Zvyčajne sa lieči kortizónom, prednizónom alebo podobnými kortikosteroidy, ale všetky tieto lieky majú nebezpečné vedľajšie účinky.

Alergény z ovzdušia

Alergia na peľ je tiež častá precitlivelosť. Ľudia majú sennú nádchu, ružovú nádchu a ďalšie nádchy, ktorými trpia počas obdobia peľov. Veľa psov trápi rovnaká precitlivenosť. Ak je vo vzduchu príliš veľa peľu, váš pes môže trpieť, ale neočakávajte, že začne kýchať a nabehne mu nos ako človeku. Psy reagujú na peľovú alergiu rovnakým spôsobom ako na blchy - škrabú sa a vykusujú.
Psy, podobne ako ľudia, môžu byť na alergény testovaní. Preberte tento test so svojím zverolekárom.

Problémy s potravou

Alergia na potravu

Psy sú alergickí na mnohé krmenia, ktorésa predávajú a sú vysoko cenené chovateľmi aj zverolekármi. Zmena značky kŕmenie nemusí problém odstrániť, pretože zložka krmiva, na ktorú je pes alergický, môže byť obsiahnutá aj v novej značke.

Rozpoznať precitlivenosť na potravu je ťažké. Ľudia zvracajú alebo majú vyrážku, keď jedia potravu, na ktorú sú alergickí. Psy zvyčajne nezvracejú, ani sa u nich (väčšinou) neobjaví vyrážka. Reagujú rovnako ako pri alergiách na pele alebo uhryznutie blchou: sú svrbivé, škrabú si uštipnutie, takže urobiť diagnózu je mimoriadne ťažké.

Kým alergie na pele a blšie uhryznutie sú zvyčajne sezónne, precitlivenosť na potravu sú celoročnom problémom.

Neznášanlivosť potravy

Neznášanlivosť potravy znamená, že pes nie je schopný určitú potravu dokonale stráviť. Šteňatá môžu trpieť hnačkami a mať problémy, ak sú prevedená z materského (psieho) mlieka na kravské. Výsledkom tejto neznášanlivosti môžu byť vetry, bolesti brucha a hnačka. To však sú obvyklé symptómy neznášanlivosti potravy, a preto je ťažké urobiť správnu diagnózu.

Odstraňovanie problémov s potravou

Precitlivenosť na potravu a jej neznášanlivosť ste schopní zistiť sami. Dajte svojmu psovi nové kŕmenie. Keďže ju nikdy nejedol, nemôže na ne byť alergický alebo ho neznášať. Začnite s jednoduchou prísadou, ktorá v súčasnej potrave psa nie je. Zložky ako sekané hovädzie mäso alebo ryby v krmivách bývajú, tak skúste niečo zvláštne ako králika, bažanta, alebo dokonca zeleninu.

Mesiac kŕmte psa touto diétou (bez ďalších prídavkov). Ak príznaky precitlivenosti alebo neznášanlivosti potravy zmiznú, vyriešili ste alergické problémy svojho psa.
Nemyslite si však, že jedna prísada odstránila problém. Ešte musíte nájsť vhodné krmivo a zistiť, ktorá zložka toho starého bola príčinou alergie. To najľahšie zistíte tak, že budete do novej potravy po jednej pridávať zložky tej starej.

Upravenou diétou kŕmte psa aspoň mesiac, než ju doplníte inou zložkou. Prípadne aspoň určíte prísadu, ktorá spôsobuje neznášanlivú reakciu.
Inou metódou je starostlivé preštudovanie všetkých zložiek potravy, ktorú váš pes neznáša alebo ktorá vyvoláva alergiu. Akonáhle tento priečinok určíte, odstráňte ju, alebo kupujte krmivo, ktoré ju neobsahuje.

V pokuse pokračujte, kým symptómy nezmiznú po mesiaci podávaní nového krmiva.

Vonkajší cudzopasníci

Zo všetkých problémov, ktorými psi trpia, je najznámejší a najprotivnejšie zablšenie blchami. Blchy je pomerne jednoduché odstrániť, ale je ťažké im predchádzať. Na druhej strane cudzopasníci žijúci vo vnútri tela je o trochu ťažšie odstrániť, zato je ľahšie sa im ubrániť.

Blchy

K tomu, aby sme zabránili zablšeniu psa, musíme porozumieť životnému cyklu blchy. Blchy sú v
zásade letným problémom a jej vyliečenie (odstránenie) je očistenie okolia.
Neexistuje jednotlivý prípravok na odstránenie bĺch (insekticíd), ktorý by sa dal použiť na každom mieste, kde sa objavujú blchy. K pochopeniu, ako sa zbaviť bĺch, sa musíte zamerať na slabý článok v životnom cykle blchy.Štádia životného cyklu

Blchy majú štyri štádiá: vajíčka, larvy, kukly a dospelý hmyz. K tomu, aby ste objavili blšie vajíčka, kukly alebo larvy potrebujete mikroskop s malým zväčšením alebo obyčajnou lupu. Strávi celý svoj život na vašom psovi, pokiaľ nie sú násilne odstránené kefovaním, kúpaním, škrabaním alebo vykusovaním.
Blcha psia sa odborne nazýva Ctenocephalides canis, kým blcha mačacia sa volá Ctenocephalides felis. Niekoľko druhov napadá ako psy, tak mačky.

Blchy kladú vajíčka, zatiaľ čo sídlia na vašom psovi. Tieto vajíčka ihneď potom, čo uschnú (môžu byť po nakladení ponekiaľ vlhké), spadajú zo psa a sú zásobárňou budúceho blšieho zamorenia.

Ak sa váš pes škrabe, môže vyhnať niekoľko bĺch, ktoré jednoducho vypadnú a čakajú na budúcu príležitosť napadnúť psa ..., alebo dokonca človeka. Áno, psie blchy hryzú ľudí. Preto je tak dôležité odstraňovať blchy ako zo psa, tak z všetkého jeho prostredia. Preto musíte prípravky proti blchám nanášať na psa i prostredie súčasne.

Odblšenie domova

Jednoduchým pravidlom je čistota. Ak s vaším psom žije tiež mačka, vec sa môže skomplikovať, pretože psie a mačacie blchy môžu napádať oba druhy. Mačky šplhajú po miestach, kam sa psy nikdy nedostanú (okenné parapety, stoly, skrine atď.), preto musíte vyčistiť aj tieto oblasti.

Tvrdá podlaha (dlažba, drevo, kameň alebo linoleum) sa musí vytierať niekoľkokrát za deň. Omrvinky na podlahe sa môžu stať potravou blších lariev. Všetky škáry a priestor pod nábytkom sa musia vysávať aj niekoľkokrát denne. Test výkonnosti vysávača prezradil, že dokáže odstrániť dvadsať percent lariev a päťdesiat percent vajíčok.

Ovšem papierový sáčok je nutné nahradiť plastovým alebo ho ihneď spáliť. Tiež vysávač sa musí starostlivo čistiť. Vonkajšie plochy, kam váš pes často prichádza, je potrebné občas ošetriť insekticídom.
Váš veterinár vám môže odporučiť vhodní insekticídny prípravok pre domácnosť, avšak používať ho musíte presne podľa návodu.

Existuje mnoho liekov, ktoré zabíjajú blchy na psoch, napríklad ivermektín, ale napriek tomu je odblšenie a odčervenie potrebné vykonávať za dozoru veterinára. Ivermectin je účinný proti mnohým druhom vonkajších i vnútorným cudzopasníkom vrátane červoch, hlísty, pásomnice, motolice, kliešťov a iných roztočov. Nesmie sa však používať bez lekárskeho dohľadu a mnohí zverolekármi ho v niektorých prípadoch neodporúčajú.

Dezinfekcia prostredia

Okrem upratovania domácnosti vysávačom a mopom musíte vyčistiť tiež vonkajší okruh, kde
sa váš pes pohybuje. Odstráňte husté kríky a postriekajte všetko insekticídom, avšak tak, aby postrek nezasiahol ryby alebo iné živočíchy žijúce vonku. Nezabudnite vybrať insekticíd, ktorý je pre psa bezpečný, ale aby ste si boli úplne istí, držte svojho psa mimo ošetrené miesta.

Kliešte a iné roztoče

Hoci nie sú tak hojné ako blchy, kliešte a ďalšie roztoče obývajú takmer celý svet, najmä tropické a mierne oblasti. Neštípu ako blchy, ale harpunujú. Svoj ostrý, tŕň pokrytý rypáčik zavŕtajú do kože psa a pijú krv, ktorá je ich jedinou potravou. Psy od nich môžu dostať lymeskou boreliózu, zápal mozgových blán a rôzne horúčky.

Zatiaľ čo kliešte žijú vo voľnej prírode, pretože sú viazané na medzi-hostiteľa, najčastejšie malé cicavce alebo plazy, roztoče môžu žiť, podobne ako blchy, v úkryte štrbín podlahy alebo trhlinách v stene, všade tam, kde žijú psi. Boj proti nim je rovnaký ako proti blchám.

Kliešť pijak premenný, Dermacentor variabilis, patrí k najpočetnejším psím kliešťom v mnohých oblastiach, najmä v horúcich a vlhkých.
V závislosti na klimatických podmienkach trvá vývoj tohto kliešťa od týždňa do šiestich mesiacov. Nemôže skákať ako blcha, ale len pomaly kráčať a môže uraziť aj päť metrov, aby sa dostalo na spiaceho alebo nič netušiaceho psa.

Zákožky

Zákožky spôsobujú podráždenie kože zvanej svrab. Niektoré sú prenosné, ako Cheyletiella, ušné roztoče, roztočce a sametky. Najmenej nákazliví sú kožníci (Demo-dex), ktorí žijú takmer na každom psovi, ale choroba prepuká len u oslabených zvierat. Nejvážnejším problémom patrí ušné roztoče, proti ktorým sa dá tiež použiť ivermektín.

Je nevyhnutné, aby ste psa zbavili roztočov tak rýchlo, ako je to možné, pretože niektoré druhy roztočov sú prenosné aj na ľudí (najmä zákožka svrabová).

Vnútorný cudzopasníci

Všetky zvieratá - ryby, vtáky a cicavce vrátane psov a ľudí - trpia červami a ďalšími cudzopasníkmi žijúcimi vnútri ich tiel. Podľa dr. Herberta R. Axelrod, rybieho patológa, existujú dva typy parazitov: spolužijúce a smrtiace. Spolužijúci cudzopasníci žijú so svojím hostiteľom v súlade (v symbióze), zatiaľ čo smrtiace paraziti svojho hostiteľa zabíjajú.

Väčšina napadnutá červami sa pomerne ľahko kontroluje. Ak však červy nie sú pod kontrolou, oslabujú hostiteľského psa do tej miery, že mu spôsobí ďalšie zdravotné problémy, aj keď to nie sú paraziti smrtiaci.

Škrkavky

Najbežnejší škrkavka psov je škrkavka psia, Toxocara canis. Žije v psom čreve a neustále kladie vajíčka. Odhaduje sa, že pes produkuje asi 150 g trusu denne. Každý gram výkalov obsahuje v priemere 10 000-12 000 vajíčok škrkaviek.
Neexistuje miesto, po ktorom sa pohybujú psy, ktoré by nebolo zamorené týmito vajíčkami. Najväčšie nebezpečenstvo škrkaviek je, že môžu napádať aj ľudí! Preto je rozumné, nechávať pravidelne robiť rozbor trusu psa.

Tiež ošípané sú napádaná škrkavkami, ktoré sa môžu preniesť na ľudí a na psov. Typický prasací parazit je škrkavka Ascaris suum, blízko príbuzná škrkavke detskej, A. lumbricoides.

Machovci

Machovec psí, Ancylostoma caninum, je oblia hlísta, veľmi príbuzný machovcovi ľudskému, A. Duodonale. Je nebezpečný ľuďom a mačkám. Táto hlísta má v ústach zub, ktorým sa prichytáva na črevnú stenu.

Premiestňuje sa až šesťkrát denne a pritom zraňuje sliznicu, takže v stolici psa sa objavuje krv. Pes
tiež stráca veľa krvi, čo má za následok chudokrvnosť. Machovci sa ľahko odstraňujú z organizmu psov niektorým z mnohých prípravkov, ako to vyzerá, ivermektín je najlepší, aj keď ho nemožno použiť vo všetkých prípadoch.

V Británii a iných krajinách mierneho pásma sa vyskytuje machovec líščí, Uncinaria stenocephala, ktorý žije u líšok a len zriedka sa objavuje u domácich maznáčikov alebo výstavných psov, ale môže byť zistený u loveckých psov, parforzních svoriek, dostihových chrtov a ovčiarskych psov, u všetkých psov, ktorí sa pravidelne pohybujú po lúkach.

Pásomnice

Existuje celá kopa druhov pásomnic. Mnohé z nich majú ako mezihostiteľov blchu. Psy často blchu prehltnú, a tak začne životný cyklus pásomnice. Ľudia sa však môžu nakaziť pásomnicou tiež, hoci blchy nejedia. Blchy sú tak malé, že ich pes môže zavliecť na vaše ruky, tanier alebo do jedla, a tak môžete aj vy prehltnúť blchu, ktorá prenáša vajíčka pásomnice.
 
Hoci pásomnica nie je pre život psa nebezpečná (symbiotický cudzopasník), u ľudí môže spôsobiť veľmi vážne ochorenie pečene. Okolo 50% ľudí, ktorí sú napadnutí pásomnicou Echinococcus multiocu-Larisa, môžu trpieť alveolárnou hydatitidou a zomrieť.

Vlasovci

Vlasovec psí {Dirofilaria immitis) je tenký, až 30 cm dlhý červ, ktorý žije v srdci psa a vo veľkých cievach okolo. Psy môžu v srdci mať až 200 takýchto červov. Príznaky ich napadnutia sú strata energie, chuti do jedla, kašeľ, chudokrvnosť a nafúknuté brucho.

Vlasovce prenášajú komáre, ktorí nasajú krv na infikovanom psovi a spolu s ňou aj larvy. Larvy zvanej mikrofilárie sa potom vyvíjajú v tele komára a pri najbližšom saní dospelé larvy vnikajú do tela ďalšieho psa.

Vývoj v tele komára trvá 2-3 týždne. Psy by mali byť proti vlasovcom zaočkovaní najprv v šiestich týždňoch a potom každých šesť mesiacov.
Krvné rozbor nemusí preukázať, že je pes Vlasovci nakazený. Je to však veľmi nebezpečná choroba. Hoci Vlasovci pôsobia problémy psom v Amerike, Austrálii, Ázii a južných teplých krajinách Európy, vo Veľkej Británii sa Vlasovci neobjavujú.