Charakteristika

Existuje mnoho vynikajúcich dôvodov, prečo by si človek mal vybrať Cavalier King Charles Španiela ako maznáčika, alebo dokonca ako výstavného psa.
Je to prítulný, hravý, inteligentný malý pes, ktorý je až príliš ochotný oplatiť starostlivosť svojho majiteľa a jeho pozornosť úplnou oddanosťou.

Hoci je nepochybne vďaka svojej veľkosti považovaný za psa na kolená, cavalier je úplne nebojácny, športové malý pes. Je veselý, priateľský a neagresívny a je z neho vynikajúci a prispôsobivý spoločník pre veľmi rozdielne ľudí a ich životný štýly.

Fyzické znaky

Je to nesporne malé plemeno, ale také, že nie je ani príliš malé, ani príliš chúlostivé. Je najväčšou v skupine toy plemien - cavalier je o poznanie väčšia ako King Charles, ktorý váži v priemere o 1,8 kg menej.

Váha cavalierov je síce rôzna, ale podľa plemenného štandardu Kennel Clubu by sa mala pohybovať medzi 5,4 a 8 kg.
Rozdielnosť vo veľkosti medzi rôznymi cavalier ľahko zmätie každého, kto toto plemeno
nepozná. Jeho kosti sú pomerne ťažké a tak malý pes môže vážiť možno viac, než by sa na prvý pohľad zdalo.

Na druhej strane vyšší cavalier s jemnejšou kostrou môže skutočne vážiť menej než menší predstaviteľ plemena. Avšak je to toy plemeno a nemalo by sa porovnávať napríklad s malým velššpringr španielom.

Väčšina ľudí je schopná zdvihnúť cavaliera a odniesť ho, keď je potreba, a na výstavách vysadiť psa na stôl, na ktorom ho rozhodca posudzuje.
Pretože je to tak očarujúce plemeno, často sa cavalier vyberá ako pes predvádzaný dieťaťom. Samozrejme môže byť celkom zábavné vidieť dievčatko zdvíhať jej trpezlivé bremeno vysoko na stôl rozhodcu na posúdenie, často jej vlastné tváričky sotva vykukujú nad psím chrbtom a ešte cavalier vyzerá, že to všetko berie s nadhľadom!

Pretože plemeno má praktickú veľkosť, cavaliera možno ľahko vyšetriť na stole u veterinára a v čakárni môže byť na kolenách svojho človeka skôr než umiestnený na podlahe.

Cavalier King Charles Španiela možno tiež ľahko nosiť v prepravke, čo je niekedy veľmi užitočné pri cestovaní autom. Klietka psa zabezpečí a predíde možnosti jeho úteku, keď sú dvierka vozidla otvorené alebo v prípade nehody.

Charakter

Cavalier King Charles Španiel môže byť doma rovnako tak s veľkou, hlučnou rodinou ako s jediným človekom a je jedno akého veku.
Je nutné podotknúť, že deti by mali byť upozornené na to, že so psom nesmú zaobchádzať príliš drsne a nesmie sa im dovoliť, aby psa ťahali za srsť. Plemeno môže šťastne žiť s energickými majiteľmi, ktorí radi berú svojich psov na dlhé, dobrodružné prechádzky, ale môže tiež žiť pohodlný a šťastný život s oveľa usadlejšom človekom.

Keď žije s menej činorodou rodinou, psovi sa musí poskytnúť hojnosť príležitosti k pohybu a činnosti, aby sa predišlo jeho obezite. Tento faktor sa však musí zohľadniť, či už sa rozhodujete pre akékoľvek plemeno psa.

Poddajný cavalier sa spravidla prispôsobí takému štýlu života, aký sa mu ponúkne, a prispôsobí sa ochotne pravidelné krátkej prechádzke okolo bloku, dlhej prechádzke s voľným pobehovaním po parku alebo len pekne energickej hre s loptou v záhrade. V akúkoľvek dennú dobu sa cavalier spokojne pripojí ku svojmu majiteľovi pri sledovaní televízie, stočí sa na pohovke alebo si urobí pohodlie v rohu obývačky.

Cavalier je plemeno, ktoré je často opisované ako "pes pre ľudí", pretože oceňuje, má potešenie a naozaj potrebuje ľudskú spoločnosť.
Cavalier King Charles Španiel zvyčajne dobre vychádza s ďalšími psami a domácimi miláčikmi, zriedkavo predvádza trochu žiarlivosti alebo panovačnosti pre maškrtu či obľúbenú hračku.

Samozrejme keď sa pes zoznamuje s novým spoločníkom, musí byť majiteľ opatrný, ale v prípade cavalierov je také zoznámenie pre zúčastnené strany len vzácne stresujúce.
Ako mnoho ďalších plemien sa aj cavalieri dokážu radovať zo spoločnosti iných psov. Mnoho majiteľov preto má ako miláčikov dva cavaliere, vytvoria spolu šťastné spoločenstvo a je ľahké sa o ne starať.

Vlastníctvo a starostlivosť o dva vyžaduje len o málo viac práce než o jedného. Hoci žiadny majiteľ psa by nemal psy nadlho opúšťať, cavalier zvyčajne ocenia spoločnosť psieho kamaráta, keď jeho majiteľ musí byť čas od času z domu preč niekoľko hodín.

Okrem toho, keď loví, nie je cavalier naozaj veľmi nezávislé plemeno, ale radšej sa spolieha na vodcu svorky a vodcom svorky samozrejme je, alebo by mal byť majiteľ psa.
Nie je to plemeno psa, ktoré by mohlo byť po celý deň umiestnené v koterci. Skôr je to maznáčik, psí spoločník, ktorý dáva prednosť byť zapojený do aktivít ľudí, aby smel žiť v domácnosti ako rodinný spoločník, či už veľkej, alebo malej rodiny.

V mysli zbožňujúceho psa je jeden majiteľ postačujúci "rodina" za predpokladu, že mu človek poskytuje potrebnú starostlivosť a pozornosť, ktorú potrebuje a ktoré je hoden.

Vieme, že z každého pravidla existujú výnimky, ale cavaliera nemožno opísať ako "hlasného" psa. Ako väčšina psov cavalier bude štekať, ak sa objaví niekto cudzí. Bez ohľadu na to sa cavalieri pre svoju povahu nehodia k stráženie, je príliš mäkký na to , aby odradil nejakého votrelca!

Určite však existujú cavalieri, ktorí sú vycvičení k poslušnosti, mnoho majiteľov tvrdia, že ich pes by do cesty nešiel, napriek tomu je vždy rozumnejšie vodiť psa na verejných miestach na vodítku. Aj keď cavalier nemá dlhé nohy ako vipet alebo grey-hound, je prekvapujúce, ako rýchlo dokáže na svojich krátkych nohách utekať.

Musíte si uvedomiť, že bezpečnosť psa je v prvom rade dôležitá a že pes bez vôdzky na zlom mieste môže tiež byť nebezpečenstvom pre iných a spôsobiť dopravnú nehodu.

Sfarbenie a osrstenie

Nehľadiac na príťažlivosť plemena jeho veľkosťou, starostlivosťou a povahou je cavalierova sláva vyzdobená podivuhodným sfarbením, ktoré tomuto peknému plemenu získalo priazeň mnohých ľudí. Skala sfarbenie teraz obsahuje ráz blenheim, ruby, black and tan a trikolor, pričom najväčší počet jedincov je vo sfarbenie blenheim.

Tie je všeobecne ľahšie získať, pretože pri spojení psa a feny tohto sfarbenia vždy vzniknú šteňatá tohto rázu a nezáleží na tom, aká farba je zahrnutá v ich genetickom vybavení.

Blenheimovia sú určite so svojimi trieslovými a bielymi škvrnami neuveriteľne nápadní a tí, ktorí majú na hlave bielu známku, sú vysoko cenení. Znaky by pokiaľ možno mali byť rovnomerne rozprestreté na hlave, nesymetrické znaky budú pravdepodobne vo výstavnom kruhu penalizované.

Ideálne blenheimové a trikolóra by mali mať svoje odznaky dobre oddelené. Trikolóra sú čierni a bieli s pálením nad očami, na lícach, na vnútornej strane ucha a nôh práve tak ako na spodnej strane chvosta.
Znovu, rozhodca sa u výstavného psa bude pozerať na rozloženie týchto odznakov. Nestane sa vždy, aby sa na trojkolórnom psovi našla táto vysoko cenená kosoštvorcová značka.

Black a tan môžu byť sfarbení ešte inak prekvapujúcim spôsobom. Čierna by mala byť taká, ktorej sa hovorí havrania, a trieslovej odznaky by mali byť v ideálnom prípade umiestnené nad očami, na lícach, na vnútornej strane uší, na hrudi, nohách a spodnej strane chvosta.

Tieto trieslovej odznaky by mali byť jasné, ale akákoľvek biela je nežiaduca. Po formálnej stránke je black and tan cavalier popisovaný ako "jednofarebný" a každá biela na srsti by preto mala byť nekorektná.

Black and tan cavalierov nie je príliš veľa, preto môže byť ťažké takého získať, alebo je nutné na neho dlho čakať. Avšak niekedy black and tan cavalieri, ktorí majú na srsti malú bielu škvrnu, sa hodia ako domáci maznáčikovia, aj keď by za túto vadu boli vo výstavnom kruhu penalizované.

Ruby sú jednofarebné sýto červení a podobne ako pri black and tan, tiež u nich je každá biela škvrna nežiaduca. Nutné priznať, že niekedy sa červené šteňatá rodia s malou škvrnou
bielou na hlave, ale tá zvyčajne zmizne do siedmich či ôsmich mesiacov veku šteňaťa.
Pretože geneticky je najzložitejšia produkovať v chove červené sfarbenie, tento ráz nie je jednoduché nájsť.
Či už je cavalier akéhokoľvek sfarbenia, srsť bude vyžadovať pravidelnú starostlivosť, ak má sa udržať vo všetkej svojej nádhere. Avšak rozsah starostlivosti nie je v porovnaní s niektorými inými plemenami nadmerný.

Cavalier je dosť malý a nemá toľko srsti ako napríklad maltézáčiek alebo dlhosrstá kólia. To, či sa rozhodnete pre psa, alebo fenu ako domáceho maznáčika, je v najväčšej miere vec osobného vkusu a skutočnosti ako, že fena dvakrát ročne hára, budú mať na konečné rozhodnutie tiež nejaký vplyv.

Avšak môže tiež mať význam, že psy majú trochu viac srsti ako sučky, čo ich robí viac očarujúcimy. Preto psy môžu vyžadovať o niečo viac starostlivosti o srsť ako sučky. A naopak, fena cavaliera si v budúcnosti pri hárania zvyčajne srsť zašpiní. Počas hárania je zrejmá starostlivosť o srsť, aby zostala v špičkovej kondícii.

Chvost a vlčie pazúriky

Skracovanie chvosta je teraz veľmi rozoberané, zvlášť medzi veterinári. Avšak historicky skracovanie chvosta Cavaliera King Charles Španiela bolo účelné, ale ak sa pre to rozhodnete, skrátenie by sa malo urobiť v prvých dňoch života a odstránená by mala byť nie viac ako jedna tretina chvosta.

Vlčie pazúriky sú zvyčajne odstránené, ale znovu to musí byť urobené vo veľmi ranom veku, zvyčajne tretí alebo štvrtý deň. Oba zákroky je najlepšie zveriť zverolekárovi, aj keď skúsení chovatelia niekedy chvostíky skracujú sami.

Cavalieri majú vlčie pazúriky na zadných nohách len vzácne, ale vždy by mali byť kontrolované, či si ich pes neúmyselne neporanil. Dôvody pre odstránenie vlčích pzúrikov nie sú len estetické, ale ich zbavenie by hlavne malo zabrániť tomu, aby sa tieto vlčie pazúriky, ktoré nie sú u väčšiny plemien funkčné, zatrhli, keď pes behá alebo sa hrá.

Cavalierové IQ

V pomere k normálnym psom má cavalier pomerne vysoké IQ a jeho zmysly, ako je čuch či sluch, vysoko prevyšujú citlivosť zmyslov človeka. Avšak hoci sa cavalier tak pekne hodí do života v domácnosti, nemá, ako tomu niektorí veria, človeku blízku mentalitu.

Cavalier sa ľahko prispôsobí obavám alebo radosti svojich majiteľov, z čoho vyplýva, že niektoré nervóznejšie osoby môžu na psa svoje obavy preniesť, až pes môže skončiť
s podobnou povahou. A na druhej strane veľmi hlučná alebo živá osoba môže časom mať rovnako naladeného Cavaliera.

Zdravotné predpoklady

Veľa psov bez ohľadu na plemeno trpí zdravotnými problémami niekedy vo svojom živote, ale nepochybne niektoré plemená majú väčší sklon k určitým problémom než iné. Ak o tom viete, môžete sa pripraviť, majitelia môžu byť pripravení vyhľadať rýchlu veterinárnu pomoc, takže dúfajme, všetky problémy môžu byť podchytené v krátkej dobe.

To, ak je potreba, zvýši príležitosti na zotavenie alebo starostlivosť v nevyliečiteľné choroby.
Cavalieri sú väčšinou zdravý malí psi, ale starostlivosť sa musí venovať tomu, aby príliš nepriberal a príliš vážil.

Obezita, akokoľvek ľahká, môže navyše zaťažiť srdce a niektorí cavalieri majú sklon k problémom so srdcom. Samozrejme mnoho cavalierov žije dlhý a zdravý život, ale mali by ste si byť vedomí toho, že zjavný počiatok srdcových ochorení u tohto plemena je obvykle okolo ôsmich rokov, niekedy trochu skôr.

Pretože plemeno má príťažlivé oči, mnoho cavalierov dostáva bez uváženia od stola. Je však oveľa vhodnejšie kŕmiť mladého psa dlhodobo zdravým krmivom a obmedzovať maškrty len na rozumnú mieru, určite nepodávať čokoládu a kúsky koláča, či už sú akokoľvek lákavé!

Cavalier King Charles Španiel príležitostne tiež trpia dedičným zákalom a mnohaohniskovou dyspláziou sietnice; v Británii je plemeno na prvých miestach v chorobách očí. Plemeno je pod prísnou kontrolou skúmajúca rôzne očné vady vrátane všetkých kombinácií zášklbov očí,
mikroftalamózu, PPM, CHC a RD.

Toto všetko je skôr alarmujúce, ale dobrí chovatelia majú svoje chovy vyšetrené na choroby srdca a sú povzbudzovaní k tomu, aby chovnému páru nechali urobiť vyšetrenie očí.

Nie je to skutočný zdravotný problém, ale čo môže niekedy majiteľa zmiasť a nastrašiť, je zvyk plemena frkat. To znie skôr ako dusivý kašeľ, ale dá sa ľahko zastaviť tým, keď psovi pred nos dáte na niekoľko sekúnd ruku.
To spôsobí, že pes otvorí papuľu a vyčistí si dýchacie cesty. Pretože cavalieri sú pekne tvrdí psy a môžu sa dôkladne radovať zo športového života, sú tiež dobrí vodní psy.

Avšak ak je pes mokrý, a zvlášť v chladnom počasí, je nevyhnutné vysušiť mu srsť, aby nebola dlho vlhká. To by mohlo viesť k dlhodobým problémom s kĺbmi, nehovoriac až k prechladnutiu!