Šteniatko

Pravdepodobne ste sa rozhodli pre Cavalier King Charles Španiela potom, kedy ste navštívili domácnosť svojich priateľov alebo známych, kde ste videli roztomilého cavaliera vyzerajúceho náramne elegantne na pohovke.
Určite to bol pekný obrázok, ale ako nový majiteľ si musíte uvedomiť, že bude potrebné hodný kus starostlivosti, zodpovednosti a starostlivej výchovy vydaný na odchov nespútaného šteňaťa, tak aby váš maznáčik vyrástol v dobre sa chovajúceho dospelého.

Pri rozhodovaní zaobstarať si nové šteňa by ste si mali uvedomiť 12 rokov zodpovednosti. Žiaden pes by nemal byť odložený po niekoľkých mesiacoch, alebo dokonca po niekoľkých rokoch, keď sa novinka opozerá.
Skôr by váš Cavalier King Charles Španiel mal byť spojený s vašou domácnosťou, kde by mal spolu s vami stráviť zvyšok svojich dní.
Hoci je starostlivosť o cavaliera ľahšia než o mnoho iných plemien, stále mu budete musieť venovať určitú mieru pohybu a výchovy. Na rozdiel od niektorých väčších plemien psov, najmä tých používaných na stráženie, nebude dobre reagovať na príliš prísnu a tvrdú výchovu. vo snahe mať čo najlepšieho maznáčika k nemu radšej majte pevný, ale jemný prístup.

Cavalier všeobecne je rád doma čistotný, ale vy musíte svoje šteňa naučiť, čo je a čo nie je prijateľné. Musíte byť vo svojich usmerneniach dôslední; nie je dobré prijať jeden deň určité správanie a odmietať ich druhý deň; vaše šteňa jednoducho nebude rozumieť a bude úplne popletené.

Váš cavalier vám bude chcieť robiť radosť, tak mu musíte jasne predviesť, ako to dosiahne.
Aj keď pes, ktorého si prinesiete domov, bude úplne malý, a preto pravdepodobne menej problematický ako väčšie psi, bude nepochybne potrebovať čas na to, aby sa usadil. Bude to veľká zábava, ale musíte byť pripravení na "nehody" v dome v prvých niekoľkých týždňoch vášho spoločného života.

Bude dôležité, aby ste drahocennosti odstránili tak, aby sa nedali poškodiť, a vy si musíte dvakrát rozmyslieť, kam položíte šálku horúcej kávy alebo niečo krehkého. Nehody sa môžu stať a stávajú sa, tak musíte vopred premyslieť, ako sa ich vyvarovať. Elektrické káble musia byť starostlivo ukryté a vaše šteňa sa musí naučiť, čo smie a čo nesmie.

Predtým než sa rozhodnete pre nové šteňa, starostlivo zvážte, ako budete v budúcnosti plánovať dovolenky. V závislosti na krajine, ktorú prípadne budete chcieť navštíviť, vaše šteňa s vami bude alebo nebude môcť cestovať. Vzhľadom k tomu, že platí karanténne zákony, žiadny pes nesmie cestovať do Veľkej Británie, tak s tým musíte počítať dopredu.

Ak ste veci premysleli starostlivo skrz naskrz, preberte ich dôkladne so všetkými členmi svojej domácnosti a dúfajme, že prídete so správnym rozhodnutím. Ak ste sa rozhodli, že cavalier by mal byť súčasťou vašej rodiny, želajme si, aby to bol šťastný a dlhodobý vzťah pre všetkých zúčastnených partnerov.

Kúpa šteňaťa cavaliera

Aj keď možno hľadáte Cavalier King Charles Španiela ako domáceho maznáčika, skôr než ako výstavného psa, neznamená to, že by ste si mali zaobstarať psa "druhoradého". Starajúci sa chovateľ bude odchovávať celý vrh šteniat s rovnakým množstvom obetavosti. Preto šteňa určené za domáceho maznáčika by malo byť rovnako zdravé a ústretové ako to, o ktorom dúfa, že skončí vo výstavnom kruhu.

Pretože máte plemeno starostlivo vybrané, budete chcieť cavalíra, ktorý je typickým predstaviteľom plemena ako vzhľadom, tak povahou. Vo svojej snahe nájsť také šteňa, starostlivo vyberajte chovateľa. Českomoravská kynologická únia bude iste schopná vám poskytnúť kontaktné mená na chovateľa alebo chovateľský klub . Títo ľudia vám prípadne môžu dať kontakt na chovateľa, ktorí práve majú šteňatá na predaj. Avšak, aj keď títo ľudia vás môžu poslať správnym smerom, bude na vás, aby ste starostlivo vypracovali svoju domácu úlohu.

Aj keď pravdepodobne nebudete hľadať výstavného psa, je vždy dobrý nápad navštíviť výstavu psov, tak aby ste videli kvalitné predstaviteľa plemena. To vám tiež poskytne príležitosť na stretnutie s chovateľmi, ktorí pravdepodobne budú schopní odpovedať na niektoré vaše otázky. Navyše si urobíte predstavu o tom, ktorí chovatelia venujú veľkú starostlivosť svojmu chovu a ktorí pravdepodobne dávajú svojim šteňatám najlepší možný štart do života. To, na čom sa tiež budete schopní uzniesť, je, ktoré sfarbenie vás najviac priťahuje, a ak máte nejaké ďalšie požiadavky týkajúce sa vzhľadu.

Keď kupujete šteňa, budete potrebovať vedieť niečo o očkovaní, ktoré sa vždy dáva a ktoré je povinné. Je to dôležité, aby injekciu vždy dával veterinár a zaznamenal to do očkovacieho preukazu. Odčervovanie je tiež životne dôležité pre malé šteňa, tak by vám chovateľ mal byť schopný povedať presne, aký prípravok podal, ako ho šteňa prijalo a kedy a ako sa má pokračovať.

Samozrejme keď vyberáte šteňa, to vami vybrané musí byť v dobrej kondícii. Srsť by mala vyzerať lesklo a oči a nos by mali byť čisté, bez výlučkov. Uši by tiež mali byť čisté a samozrejme by sa nemali objaviť žiadne príznaky cudzopasníkov. Ubezpečte sa, že na koži nie je vyrážka a samozrejme šteňa podľa vášho výberu by nemalo mať problémy s pohybom.

Ako pri mnohých ďalších plemenách, niektoré šteňatá cavaliera majú pupočníkovú kýlu, ktorá môže byť vidieť ako hrčka na brušku v miestach, kde bola pripojená pupočná šnúra. Samozrejme je lepšie mať šteňa bez prietrže, preto by ste mali šteňa hneď spočiatku prezrieť, ale ak tam je, je nutné to seriózne prebrať s chovateľom. Väčšina pupočnejkových kýl nie je nebezpečná, ale v každom prípade by to mal vidieť váš veterinár na vlastné oči a rozhodnúť, či nie je nutná operácia.

Nakoniec niekoľko slov varovania. Nikdy a za žiadnych okolností nekupujte šteňa na trhu, aj keď vyzerá dobre odchované. Nikdy by ste ich nemali kupovať prostredníctvom tretej osoby, niečo, čo sa stáva príliš často a kupujúci si to ani nemusí uvedomiť. Vždy trvajte na tom, že chcete vidieť matku šteniat, a ak je to možné, tiež otca.

Obvykle otcovia nebývajú v majetku chovateľa vrhu, mali by však byť k dispozícii aspoň fotografie otca. Opýtajte sa, či má chovateľ nejakývh príbuzných šteniat, ktoré by ste mohli vidieť; napríklad môže mať staršiu polovičnú sestru alebo polovičného brata. To by pre vás mohlo byť dobré, pozrieť sa, ako sa zmenili, ich veľkosť v dospelosti, kvalitu srsti, povahu atď.

Tiež sa uistite, že ak sa rozhodnete šteňa kúpiť, budú všetky príslušné dokumenty pripravené na dobu kúpy. Čo môže byť problém s preukazom pôvodu psa, preto chcite aspoň kópiu hlásenia o vrhu a hlásenia o kontrole vrhu, kde by mala byť pri jednotlivých mien šteniat uvedené ich tetovacie čísla. Mali by ste dostať kópiu preukazu pôvodu matky a otca, očkovací preukaz šteňaťa a vhodný by tiež bol plán kŕmenie, na ktorom bude presne uvedené, kedy a akým krmivom chovateľ šteňa kŕmil a ako sa má pokračovať.
Niektorí solídni chovatelia poskytujú kupujúcim svojich šteniat malé množstvo krmiva, aby neriskovali črevné ťažkosti a umožnili postupne zmeniť značku krmiva, ak nie je používaná dosiahnuteľná v mieste bydliska nového majiteľa.

Záväzky vlastníctva

Po zvážení všetkých týchto prvkov ste pravdepodobne pripravení urobiť veľmi dôležité rozhodnutie o výbere svojho šteňaťa. Vybrali ste si Cavalier King Charles Španiel, čo znamená, že viete,
aké vlastnosti od psa očakávate a aký typ psa najlepšie zapadne do rodiny a vášho životného štýlu. Ak máte vybraného chovateľa, môžete urobiť ďalší krok - urobili ste prieskum a našli zodpovedného, svedomitého človeka, ktorý chová kvalitný cavalier a ktorý by mal byť vierohodným zdrojom pomôcť vám i vášmu šteňaťu prispôsobiť spoločný život.

Ak máte vyhliadnutý nádejný vrh, budete mať možnosť pozrieť sa z prvej ruky na živosť "svorky" šteniat, a tak spoznať charakter každého jednotlivého šteňaťa, možno dokonca máte nájdené jedno, ktoré sa k vám obzvlášť hodí.

A aj keď ste doteraz nenašli šteňa cavaliera svojich snov, prehliadka šteniat vám pomôže rozoznať určitý typ správania a stanoviť, čo v správaní šteňaťa vypovedá o jeho povahe. Budete schopní rozoznať, ktorá šteňatá sú vodcovské, ktoré sú menej výbojní, ktoré sú dôverčivé, ktoré plaché, hravé, priateľské, útočné atď.

Rovnako dôležité je, že sa naučíte poznať, ako vyzerá a chová sa zdravé šteňa. Všetky tieto veci vám pri výbere pomôžu, a keď nájdete cavaliera, ktorý sa k vám hodí, spoznáte to!

Výber plemena, vyhľadanie zodpovedného chovateľa a pozorovanie toľkých šteniat, koľko je len možné, to všetko sú dôležité kroky na ceste k vlastníctvu psa. Môže sa vám zdať, že je to veľa námahy ... a to ste si ešte nepriniesli šteňa domov!

Pamätajte si, že nikdy nemôžete byť dosť starostliví, keď vyberáte vhodný typ psa a pátrate po pôvode svojho budúceho šteňaťa. Nákup šteňaťa nie je - alebo by nemal byť - len ďalší nákup z rozmaru. Je to naozaj jediný prípad, v ktorom idete kupovať vlastnú rodinu!

Možno si myslíte, že kupovanie šteňaťa by mala byť zábava - nemalo by byť tak prácne a vážne. Myslite však na to, že šteňa nie je plyšová hračka alebo okrasa trávniku, ale bytosť, ktorá by sa mala stať skutočným členom vašej rodiny. Dospejete k záveru, že aj keď je kupovanie šteňaťa radostným a zábavným dobrodružstvom, nie je to nič, čo by ste mali brať na ľahkú váhu. Odpočívajte ..., tá pravá zábava nastane vo chvíli, keď si šteňa prinesiete domov!

Nezabúdajte na to, že šteňa nie je nič iné ako dieťa v kožuchu ..., dieťa, ktoré je v ľudskom svete vlastne bezmocné a ktoré verí, že sa jeho majiteľ postará o všetky jeho základné potreby nutné k prežitiu. Navyše k vode a prístrešiu vaše šteňa potrebuje starostlivosť, ochranu, vedenie a lásku. Ak nie ste pripravení zaviazať sa k tomu všetkému, nie ste pripravení vlastniť psa.

Tak počkať, poviete si. Čo na tom môže byť tak ťažkého? Všetci moji susedia majú psy a zdá sa, že s nimi zaobchádzajú dobre. Prečo práve ja by som sa teda mal s týmto všetkým trápiť? Veď sa s tým trápiť nemusíte; v skutočnosti pravdepodobne zistíte, že šteňa cavaliera si zvykne na nový domov, zapadne do svojho miesta v rodine úplne prirodzene. To vás však úplne nezbavuje zodpovednosti vyplývajúcej z vlastníctva psa. S trochou času a trpezlivosti skutočne nebude príliš ťažké odchovať všetečné a neviazané šteňa cavaliera v dobre vychovaného a dobre vyzerajúceho dospelého psa - psa, ktorý môže byť vaším najvernejším priateľom.

Príprava miesta pre šteňa vo vašej domácnosti

Vybrania plemena a zodpovedného chovatelia sú len dve z "domácich prác", ktoré musíte urobiť predtým, než prinesiete domov to svoje šteňa cavaliera. Musíte na nový prírastok pripraviť tiež rodinu a domácnosť. Rovnako ako by ste pripravovali detskú izbu pre novorodeniatko, musíte mať v byte priestor, v ktorom bude mať váš pes vlastné miesto.

Keď prinesiete domov nové šteňa, prinášate ich na miesto, ktoré sa stane tiež jeho domovom. Samozrejme že ste nekúpili šteňa, aby okupovalo váš dom, ale aby mohlo vyrásť v solídneho, dobre prispôsobeného psa, musí sa vo svojom okolí cítiť pohodlne. Pamätajte si, že opúšťa teplo a bezpečie svojej matky a súrodencov, jediné miesto, ktoré poznalo, tak je dôležité, aby ste mu prechod čo možno uľahčili.

Pripravte doma šteňaťu miesto, aby sa cítilo v cudzom novom prostredí čo najviac vítané. Nemalo by trvať dlho, než si tu zvykne, ale náhly otras spojený s prevozom môže byť pre šteňa traumatizujúce. Predstavte si, ako by sa v rovnakej situácii cítilo bábätko - rovnako sa musí cítiť aj šteňa. Stačí, keď ho upokojíte a dáte mu najavo: "Kamarát, budeme ťa tu mať radi!"

Čo by ste mali kúpiť

KLIETKA

Niekomu, kto nie je oboznámený s používaním klietky pri výchove psov, to môže pripadať trestuhodné zatvárať psa do klietky, ale to nie je tento prípad. Klietky nie sú neľudské - klietky majú humánne a veľmi účinné použitie pri starostlivosti a výchove psa. Napríklad, nácvik na pobyt v klietke je veľmi obľúbený a veľmi úspešný ako metóda ku zvyku zachovávanie čistotnosti v byte.

Klietka zaistí ochranu vášho psa počas cestovania; a čo je množné najdôležitejšie, klietka zabezpečí psovi jeho vlastné miesto vo vašej domácnosti. Slúži ako "spálňa" - váš cavalier sa do nej môže stúliť, keď chce spať alebo si len potrebuje oddýchnuť. Väčšina psov v klietke spí celú noc. Keď ju vyložíte mäkkou pokrývkou a umiestnite do nej obľúbenú hračku, klietka sa stane pre vášho psa útulným "pelechom". Ako jeho predkovia, tiež vyhľadáva útulný a pohodlný úkryt - vy mu len môžete zaistiť, že je trochu luxusnejší než ten jeho dávnych predkov.

Čo sa týka kúpy klietky, pre ktorý typ sa rozhodnete, je na vás. Môžete zvoliť jeden z dvoch najbežnejších vzorov: drôtený alebo plastový. existujú samozrejme výhody i nevýhody každého z nich. Drôtená klietka je oveľa otvorenejšia ako plastová, dovoľuje vzduchu prúdiť dovnútra a poskytuje psovi možnosť sledovať, čo sa deje okolo neho, zatiaľ čo plastová je pevnejšia. Obe sa hodia aj ako prepravky pri cestovaní. Veľkosť klietky je ďalšia vecí k úvahe. Šteňatá nezostanú šteňatami navždy, ale cavalieri nenarastú príliš veľkí, takže môžete ľahko vybrať klietka, ktorá mu vydrží až do dospelosti.

PODSTIELKA

Veterinárne rúno na dne klietky pomôže psovi, aby sa cítil viac ako doma, a vy ho navyše môžete pokryť ešte malou dekou. Táto podstielka nahrádza psovi lístie a vetvičky, ktorým by si šteňa vystlalo úkryt v prírode; šteňa si v klietke môže urobiť svoju vlastnú "noru". Hoci je vaše šteňa už veľmi vzdialené od svojich v norách žijúcich predkov, tento inštinkt je pevne zabudovaný v jeho genetickej výbave.

Navyše, ako ste si vzali šteňa domov, spalo uprostred tepla svojej matky a súrodencov z vrhu, a aj keď deka nie je to isté ako teplé, dýchajúce telo, môže mu poskytnúť teplo a je to niečo, do čoho sa môže stulit. V prípade, že šteňa podstielku znečistí, vyperte ju a vymeňte alebo odstráňte každú deku, ktorá je roztrhaná alebo sa začína rozpadať.

HRAČKY

Hračky potrebujú psi každého veku, zvlášť zvedavé a hravé šteňatá. Šteňatá sú deťmi psieho sveta a ktoré dieťa nemiluje hračky? Žuvacie hračky poskytujú radosť obom - majiteľovi aj psovi - váš pes si bude so zaľúbením hrať s obľúbenou hračkou, zatiaľ čo vy budete mať radosť, že ho odvádzajú od vašich drahých topánok a koženého kresla.

Šteňatá radi žujú; žuvanie je pre nich pri výmene zubov fyzická potreba a navyše všetko vyzerá tak lákavo! Všetok váš majetok - od starej utierky po orientálny koberec - je v očiach šteňaťa, ktoré menia zuby, zaujímavou korisťou. Šteňatá vôbec nie sú vyberavé, keď hľadajú niečo, čo by mohli pochytiť do zubov - všetko tak ohromne chutí!

Šteňatá cavaliera sú pekne agresívni žuváči a mali by ste im ponúkať len najtvrdšej a nejodolnejšie hračky. Chovatelia odporúčajú majiteľom odolať hadrovými hračkám, pretože tie môžu byť v okamihu roztrhané. Príliš rozšantené šteňa môže prehltnúť nestráviteľnú alebo nejedlú časť takejto hračky.
Podobne, pískacie hračky sú veľmi obľúbené, ale cavalieri by sa ich mali vyvarovať. Pískacie hračky samozrejme môžu byť používané pri výcviku, ale nikdy nie k voľnému hrania. Ak šteňa "chce vypitvať" takú hračku, prehltne aj malého plastového slávika, ktorý bol vo vnútri hračky, môže to pre nich byť nebezpečné.

Starostlivo sledujte stav všetkých hračiek svojho šteňaťa a zabavte okamžite tú hračku, ktorá bola rozhryzená do stavu, v ktorom môže byť nebezpečná.
Buďte opatrní aj na prírodné kosti so sklonom ku štiepanie na ostré, nebezpečné úlomky. Tiež buďte pozorní na čalúnenie kožou, z ktorých sa ľahko môžu odtrhnúť kúsky, ktoré šteňa mimovoľne prehltne a rýchlo opäť vyvráti na podlahu.
Lepšie sú ochutené kosti vyrobené z materiálov, ktoré vydržia veľa hodín hryzenie a ktoré sa nerozpadnú na malé nebezpečné kúsky. Vyrábajú sa v príchutiach lákavých pre psy: pečeň, kura, slanina atď.

VODIDLO

Pravdepodobne najlepšie sú nylonové vodítka, pretože odolávajú psím zúbkom v prípade, že má šteňa záľubu v žuvaní vodítka. To je síce zvyk, ktorý by mal byť zarazený hneď v zárodku, ale ak má vaše šteňa túto necnosť, existuje veľmi mizivá šanca, že sa mu podarí také vodidlo rozhrýzť.

Nylonové vodítka sú tiež ľahké, čo je pre mladého cavalíra vhodné, najmä keď sa učí chodiť na vodítku. Pre každodenné prechádzky a účely bezpečnosti je nylonové vodítko dobrým riešením. Ako vaše šteňa vyrastie a naučí sa chodiť na vodítku, môžete premýšľať o zakúpení samonavíjacieho vodítka. Takéto vodítka dovoľujú predĺžiť dĺžku pásu a dávajú psovi možnosť rozšíriť skúmanú oblasť alebo naopak vodítko skrátiť a psa držať blízko seba. Samozrejme existujú špeciálne výcviková vodítka, a špeciálne vyrobené kožené postroje pre pracovné psy, ale tie nie sú na bežné prechádzky nevyhnutné.

OBOJOK

Vaše šteňa by si malo privyknúť na nosenie obojku, na ktorý pripevníte identifikačný štítok a za ktorý môžete šteňa pripnúť na vodítko! Pre šteňa sa hodí ľahký nylónový obojok; uistite sa, že šteňaťu dobre padne, neškrtí ho okolo krku a pritom je dostatočne tesný, aby sa z neho šteňa nemohlo vyvliecť. Správnu veľkosť obojku spoznáte podľa toho, že medzi krk šteňaťa a obojok ešte môžete zasunúť dva prsty. Môže nejakú dobu trvať, než si šteňa na nosenie obojku zvykne, ale čoskoro si ho prestane všímať. Retiazkový obojky sa robia pre výcvik, ale mali by byť používané len skúsenými psovodmi.

MISKY NA POTRAVU A VODU

Šteňa bude potrebovať dve misky, jednu na krmivo a druhú na vodu. Môžete chcieť dve sady misiek, jednu do domu a druhú von, podľa toho, kde pes bude kŕmený a kde bude tráviť najviac času. Obľúbené sú nerezové alebo tvrdé plastové misky. Plastové misky psi často okusujú. Psy nemajú sklony okusovať misky nerezové, ktoré navyše môžete sterilizovať. Je dôležité kúpiť hneď pevné misky, inak hrozí nebezpečenstvo, že si šteňa bude na miskách brúsiť zúbky a nie je predsa nutné, aby pes neustále obhrýzal misku (pre jeho bezpečnosť a vašu peňaženku!).

ČISTIACE POTREBY

Kým sa šteňa nenaučí nečistôtnosti doma, budete po ňom upratovať. "Nehody", ktoré sa stanú, sú v tejto chvíli ešte na mieste, pretože šteňa sa zatiaľ nevie správať lepšie. Všetko, čo môžete urobiť, je byť pripravení každú takúto "nehodu" upratať. Preto je dobré mať po ruke staré handry, uteráky, novinový papier a kvalitný dezinfekčný prostriedok.

CO NAVYŠE

Všetko, o čom ste doteraz hovorili, bolo absolútne nevyhnutné. Čo ďalšie budete ešte potrebovať, zistíte časom - potreby pre starostlivosť o srsť, ochranu pred blchami a kliešťami, detskú ohrádku na rozdelenie miestnosti atď. Nákup týchto vecí bude závisieť od situácie, ale je dôležité, aby ste mali všetko, čo potrebujete k nakŕmenie a na zabezpečenie pohodlí svojho cavaliera hneď od prvého dňa u vás doma.

Ochrana šteňaťa doma

Nielen že musíte zaistiť, aby mal váš cavalier u vás doma pohodlie, musíte tiež zabezpečiť, aby bol váš domov pre cavaliera bezpečný. To znamená urobiť predbežné opatrenia, aby sa šteňa nedostalo tam, kam nemá, aby mu nič v jeho dosahu nemohlo uškodiť, keď to bude hrýzť, žuvať, oňuchávať či inak skúmať.
Môže sa to zdať trochu podivné, ale isto zatiaľ čo sa budete sústreďovať predovšetkým na bezpečnosť šteňaťa, nebudete chcieť, aby vaše veci vzali za svoje. Rozbitné veci by mali byť umiestnené z dosahu, ak má vaše šteňa povolený voľný pohyb po dome. Ak je šteňa obmedzené na určité miesto v dome, majte všetky potenciálne nebezpečné veci mimo túto oblasť.

Elektrické drôty môžu byť hrozbou, keď sa šteňa rozhodne ich ochutnať -a kto šteňa presvedčí, že si nemá s touto veľkou vecou hrať? Káble musia byť pripevnené pevne k stene. Ak bude váš pes tráviť čas v klietke, uistite sa, že blízko klietky nie je nič, na čo by šteňa mohlo svojím všetečným nosom a labkami dosiahnuť. A rovnako ako pred dieťaťom, tiež pred šteňaťom upratujte všetky čistiace prostriedky a chemikálie na miesto, kam sa pes nedostane.

Nemenej dôležité je presvedčiť sa, že tiež okolie domu je bezpečné. Šťeňa samozrejme nemôžete nechávať bez dozoru, ale bude chcieť behať po záhrade a skúmať všetko, čo objavia, a vy by ste mu mali túto slobodu dopriať. Plot by vám nemal dávať klamný pocit bezpečia; divili by ste sa, ako prešibaný (a usilovný) pes môže byť vo vymýšľaní, ako sa podhrabať pod plotom a prepchať sa skrze malú dieru alebo ako preskočiť alebo preliezť cez plot.

Liekom je urobiť plot dosť vysoký, tak aby skutočne bol pre vášho psa neprekonateľný (okolo 3 metrov by malo stačiť) a dobre zapustený do zeme. Uistite sa, že je opravený alebo sú všetky otvory zaistené. Pravidelná prehliadka plotu s prípadnými malými opravami zabezpečí, že bude v dobrom stave; veľmi vytrvalé šteňa sa môže vrátiť k rovnakému otvoru a "pracovať na ňom", pokiaľ nebude schopné prejsť cez neho.

Prvá cesta k veterinárovi

Šťeňa máte vybrané, váš dom aj vaša rodina sú pripravené. Všetko, čo teraz máte urobiť, je vyzdvihnúť svojho cavaliera u chovateľa a zábava začína, alebo nie?
Nie tak celkom... Čo ešte musíte pripraviť, je prvá návšteva vášho šteňaťa u veterinára. Chovateľ vám samozrejme môže odporučiť niektorého zverolekára v okolí, ktorý sa špecializuje na cavalierov, alebo možno viete od niektorého iného majiteľa cavaliera, koho on považuje za dobrého veterinára.

V každom prípade by ste si s ním mali dohodnúť stretnutie a vziať k nemu šteňa na celkovú prehliadku predtým, než si ho prinesiete domov.
Prvá návšteva šteňaťa u zverolekára bude pozostávať z celkovej prehliadky, ktorá by vás mala uistiť, že šteňa nemá žiadne problémy, ktoré nie sú na prvý pohľad vidieť. Veterinár tiež zostaví plán očkovania; v očkovacom preukaze, ktorý dostanete od chovateľa, budú uvedené vakcíny a dátum očkovania, ktorému bolo doteraz šteňa podrobené.

Privítanie v rodine

Keď šteňa prinesiete domov, všetci budú cítiť potrebu maznať sa a hrať sa s ním, ale to najlepšie, čo môžu urobiť na privítanie, je odbiť všetko v pokoji, aby sa šteňa nezľaklo. Už tak je poplašené. Je prvýkrát oddelené od matky a chovateľa a možno prvýkrát cestovalo autom. Posledná vec, ktorú by ste mali urobiť, je maznať sa s ním, čo ho len viac vystraší. Tým nechcem povedať, že styk s ľuďmi nie je v tejto chvíli nesmierne dôležitý, pretože to je okamih, kedy sa formuje vzťah medzi šteňaťom a jeho ľudskou rodinou.

Jemné hladenie a upokojujúce slová mu pomôžu upokojiť sa, rovnako ako to, keď ho postavíte na zem a necháte ich, aby si všetko samo hľadalo (pod vaším bdelým dohľadom, samozrejme).

Śťeňa sa môže približovať k jednotlivým členom rodiny alebo môže byť v tejto chvíli zamestnané svojím prieskumom. Postupne by mal každý člen rodiny stráviť so šteňaťom chvíľku, sadnúť si k nemu na zem, nechať ho, aby si oňuchal jeho ruky, a jemne ho hladiť.

Rozhodne potrebuje ľudskú pozornosť a je nutné, aby ste sa ho dotýkali - tým sa tvorí bezprostrednej puto. Len si pamätajte, že šteňa veľa vecí zažíva prvýkrát a všetky zároveň. Sú tu noví ľudia, nové zvuky, nové pachy a nové veci k preskúmaniu; tak buďte mierni, buďte láskaví a tak nežní, ako len môžete byť.

Prvá noc šteňaťa v novom dome

Došli ste domov so svojím novým prírastkom bezpečne uloženým v klietke alebo na priateľových kolenách. Šťeňa prekonalo dôkladnú prehliadku u veterinára; odvážilo, bol preskúmaný jeho očkovací preukaz; možno dokonca bolo zaočkované a odčervené. Stretlo sa s rodinou a celou ju olízala vrátane nadšených detí a menej nadšenej mačky.

Prepátral svoje okolie, svoje nové lôžko, záhradu a všetko, čo mu bolo dovolené. Zožralo svoje prvé krmivo v novom domove a na vhodnom mieste sa vyvenčil. Počulo veľa nových zvukov, oňuchal nových priateľov a z okolitého sveta videlo oveľa viac než doteraz.

To teda bol prvý deň! Je unavené a zrelé do postele ... alebo si to aspoň myslíte!
Nastáva prvú noc šteňaťa u vás doma a vy ste pripravení povedať "Dobrú noc!" - nesmiete však zabúdať na to, že je to prvá noc šteňaťa, kedy má spať samo.

Jeho matka a súrodenci už od neho nie sú na dĺžku labky a ono je trochu skrúšené, je mu zima a je osamelé. Musíte ho uistiť, že je členom novej rodiny. Teraz nie je čas rozmaznávať ho a dať na jeho nevyhnutné kňučanie
.
Šteňatá kňučia kvília, aby ostatné upozornila na to, kde sú, a dúfajú, že dostanú spoločnosť. Dajte šteňa do jeho nového košíka alebo klietky v miestnosti a zatvorte dvere. Ak budete mať šťastie, zaspí bez mihnutia oka. Ak nie je to nevyhnutné, kvílenie si nevšímajte: je v poriadku. Buďte silní a majte na mysli jeho záujem. Nedovoľte svojmu srdcu, aby ste sa cítili previnilo a išli sa na šteňa pozrieť. Zaspí.

Mnohí chovatelia odporúčajú dať do postieľky šteňaťa kúsok z podstielky lôžka z jeho skoršieho bydliska, aby šteňa cítilo pach svojich súrodencov. Iní zase radia umiestniť sem termofor s teplou vodou. To môže byť dobrý nápad v prípade, že sa šteňa nebude pokúšať z fľaše sať - tým sa môže namočiť a možno potom tak rýchlo nezaspí.

Prvú noc šteňaťa v novom domove môže byť niekedy obtiažna pre šteňa aj jeho novú rodinu. Pamätajte si, že vy určujete, kedy sa u váš drží nočný kľud. Nechcete si sa šteňaťom hrať každý večer v 10 hodín a o polnoci, či vo dve v noci, nezavádzajte také zvyky. Iste vám poďakuje vaša rodina i šteňa!

Predchádzanie problémom-socializácia

Teraz už za sebou máte všetky prípravné práce a pomohli ste svojmu šteňaťu prispôsobiť sa novému domovu a rodine, je čas, aby ste aj vy mali nejakú zábavu! Socializácia vášho cavaliera vám
dáva príležitosť predviesť sa so svojím novým priateľom a vaše šteňa bude žať obdiv, pretože sa sotva nájde niekto, kto by nezbožňoval chlpaté stvorenie a nechcel sa s nim pomaznať a zvyčajne si budú myslieť, že je absolútne skvostné!

Okrem toho, že sa zoznámi so svojou novou rodinou, by sa šteňa malo zoznámiť s ďalšími ľuďmi, zvieratami a situáciami, ale samozrejme dokiaľ nie je naočkované, nesmie prísť do tesného styku so psami, ktoré dobre nepoznáte.
To mu pomôže sa v dospievaní dobre prispôsobovať a odstráni to prípadné sklony k bojazlivosti alebo obavy pred novými vecami, s ktorými sa stretne. Socializácia šteňaťa začala už u chovateľa, ale teraz je na vás, aby ste pokračovali. Prvých 12 týždňov života šteňaťa je veľmi dôležitých, pretože si v tomto období vytvára prvé dojmy z okolitého sveta.

Zvlášť opatrní buďte medzi ôsmym a desiatym týždňom, pôsobenie je obzvlášť silné, preto sa tomuto období tiež hovorí obdobie odovzdávania. Ovplyvňovanie, ktoré v tejto dobe šteňa prijíma, by malo byť mierne a upokojujúce.
Nedostatok socializácie sa môže v dospelosti psa prejaviť bojazlivosťou alebo útočnosťou. Šťeňa potrebuje veľa styku s ľuďmi, náklonnosti, maznania a kontaktu s inými zvieratami.

Akonáhle šteňa prerobí nevyhnutné očkovanie, môžete ho voľne brať von (na vodítku, samozrejme). Prechádzkou po okolí mu poskytnete dennú dávku informácií, nechajte ľudí, aby ho hladili, doprajte mu stretnutie s inými psami a zvieratami atď.

Šteňatá si nepotrebujú hľadať priateľov; nikdy nebudú chýbať ľudia, ktorí sa s nimi budú chcieť zoznámiť. Len ich uistite, že starostlivo dozerajú na každé stretnutie. Ak sa napríklad susedové deti túžia so šteňaťom privítať, je to vynikajúci nápad - deti a šteňatá sú najčastejšie báječnými kamarátmi.

Niekedy rozšantené deti môžu neúmyselne zaobchádzať so šteňaťom príliš drsne alebo príliš nadšené šteňa môže v hre stlačiť o niečo tvrdšie. Pokúste sa zabezpečiť, aby šteňa malo len pozitívne skúsenosti. Čo sa šteňa naučí počas tohto veľmi formujúceho obdobia, to upevní jeho postoj k budúcim stretnutiam. A vy iste chcete psa, ktorý bude okolia príjemný. Šťeňa so zlými skúsenosťami s deťmi môže vyrásť v psa, ktorý je voči deťom buď bojazlivý, alebo útočný.

Zhoda vo výchove

Psy, ako všetky svorkové zvieratá, prirodzene potrebujú vodcu, inak skúšajú potvrdiť svoju dominantnosť vo svojej svorke. Keď prinesiete do svojej rodiny psa, rozhodovanie o tom, kto bude vodca a kto členom "svorky", je výhradne na vás! Vaše šteniatko intuitívne hľadá vodcovskú osobnosť, čo v spojení skutočnosťou, že je takmer nemožné nebrať do úvahy roztomilé šteniatko cavaliera s jeho "psími očami" a to mu nad vami dáva výhodu v získavanie nadvlády!

Šteňa rozhodne bude skúšať, čo si môže dovoliť a čo nie. Nedávajte na tie žiadajúcej oči - stojte pevne na zemi, ak dôjde k zmorálneniu šteňaťa, a zaistite, aby sa všetci členovia rodiny správali rovnako. Šťeňa len zmätiete, keď mu matka povie, aby zliezlo z pohovky, na ktoré je zvyknuté sedávať s otcom a sledovať nočné správy.
Vyhnite sa nesúhlasu všetkých členov domácnosti dohodou o pravidlách správania ešte predtým, než šteňa príde domov ... a v zhode je presadzujte! Ranná vychová utvára osobnosť psa, tak všetci musíte mať jasno, čo očakávate.

Bežné problémy so šťeňatami

Najlepším spôsobom, ako predchádzať problémom so šteňaťom, je zastaviť nežiaduce správanie čo možno najskôr na začiatku. Staré príslovie hovoriaci, že starého psa novým kúskom nenaučíš, nie je úplne pravdivé, ale je samozrejme oveľa jednoduchšie odstraňovať nevhodné správanie u vyvíjajúceho sa šteňaťa než sa snažiť prevychovať dospelého psa. Existujú niektoré problémy, s ktorými sa môžete stretnúť u všetkých vyvíjajúcich sa šteniat.

HRYZENIE

Ako šteňatám začnú rásť zuby, pocíti potrebu do všetkého hrýzť ... bohužiaľ vrátane vašich prstov,
rúk, vlasov a prstov na nohách. Takéto správanie môžete považovať za čarovné len prvých päť sekúnd ..., kým naozaj nepocítite, ako ostré sú šteňacie zúbky. Toto správanie musíte hneď zaraziť ostrým Fuj! (Alebo iným povelom, z ktorého bude zrejmé, že to myslíte vážne).

Potom vymeňte svoj prst za hračku vhodnú na žuvanie. Kým spočiatku toto správanie len obťažuje, kým je pes malý, môže sa stať nebezpečné, keď vášmu cavalierovi narastú druhé zuby a vyvinú sa čeľuste, ak si myslí, že je správne okusovať ruky a nohy.

Nárek / kňučanie

Vaše šteniatko bude často nariekať, kňučať, kvíliť, vyť alebo vydávať iné zvuky, keď sa ocitne samo. Je to základný spôsob prilákanie pozornosti, spôsob, ako sa presvedčiť, že viete, že je tu, a že ste na neho nezabudli. Ak je ponechané osamote, cíti sa neisté, či už ste mimo dom a ono je v klietke, alebo keď ste v inej časti bytu a ono na vás nevidí.

Plačom vyjadruje svoju úzkosť zo samoty, preto je nutné ho naučiť, že na osamelosti nie je nič zlé. Nemusíte psa cvičiť k prerušeniu nežiaduceho štekanie, ale vychovávať ho k tomu, aby sa cítil pokojný, keď je sám, a tak ste odstránili jeho potrebu robiť hluk. K tomu sa hodí klietka s hrejivou podložkou a hračkou.

Chcete si byť tiež istí, že šteňa je v bezpečí, keď na ne nemôžete dohliadať a viete, že bude bezpečnejšie v pohodlnej klietke než pri voľnom túlaní po dome. Aby šteňa zostalo v klietke potichu, musí v nej mať pohodlie. Je mimoriadne dôležité, aby ste šteňa nezatvárali do klietky za trest, tak si ju šteňa spojí so všetkým záporným.

Šteňa na klietku zvykajte krátkymi, postupne sa predlžujúcimi časovými úsekmi, ktoré bude vo svojej klietke tráviť, možno s maškrtou, vo vašej prítomnosti. Ak šteňa v klietke plače alebo vykrikuje, nechoďte k nemu, ale zostaňte mu na očiach.
Postupne si uvedomí, že v klietke je v poriadku bez vašej pomoci, a nebude pre neho tak traumatizujúce, keď nebudete blízkosti. Možno by ste mohli nechať potichu hrať rádio, keď opustíte dom; zvuk ľudských hlasov môže šteňa upokojovať.