Výcvik

Žiť s nevycvičenými psom je ako mať klavír a nevedieť na neho hrať - je pekný na pohľad, ale jeho vlastníctvo neprináša žiadne ďalšie potešenie. Potom skúsite brať hodiny klavíra a náhle nástroj ožije a zrodí magický zvuk a rytmus, ktorý rozospieva vaše srdce a roztancuje vaše telo.

Rovnaké je to s vaším cavalierom. Každý pes je veľká zodpovednosť, a ak nie je vychovaný, môže sa u neho vyvinúť neprijateľné správanie, ktoré vám ide na nervy, alebo by dokonca mohlo spôsobiť domáce trenice.
Tak začnite svojho cavaliera cvičiť. Prihláste sa do vhodného kynologického klubu. Váš pes sa tam naučí dobrému správaniu, a vy ako a prečo sa chová práve takto.

Zistíte, ako sa svojím psom nadviazať kontakt a ako rozpoznať a porozumieť jeho komunikáciu s vami. Pes náhle bude mať novú úlohu - je šikovný, zaujímavý, dobre sa chová, je s ním zábava a každý deň sa prejavuje jeho oddanosť voči vám. Inými slovami, váš cavalier začne robiť divy s vaším sebavedomím, pretože vás bude stále upomínať, že nie ste len jeho vodca, ale aj jeho hrdina!

Čo sa týka výcviku psa poslušnosti a poradenstvo majiteľom o správaní ich psa, boli odhalené niektoré zaujímavé skutočnosti.
Napríklad: Najlepšie výsledky pri výcviku a výchove dosahujú psy, ktorí boli socializovaní a vedení k poslušnosti už ako šteňatá.

Výcvik staršieho psa, povedzme od šiestich mesiacov do šiestich rokov veku, môže vykazovať podobné výsledky za predpokladu, že majiteľ bude akceptovať, že pes sa učí pomalšie, a bude pripravený psovi trpezlivo pomáhať využívať všetky schopnosti a možnosti. Bohužiaľ, väčšina majiteľov nevychovaných psov práve nemá dostatok trpezlivosti, takže nevytvárajú dosť dlho na to, aby sa ich psy poriadne naučili požadovanému správaniu.

Výchova šteňaťa napríklad vo veku 8 až 16 týždňov (maximálne 20 týždňov) je rovnako náročná na prácu ako nechať suchú špongiu nasiaknuť vodou. Šteňa vstrebáva všetko, čokoľvek mu ukazujete, a stále hľadá viac vecí, ktoré by sa mohlo naučiť a robiť.

V tomto ranom veku jeho organizmus ešte neprodukuje hormóny, a preto je učenie tak úspešné. Pes neovládaný hormónmi sa sústredí na svojho majiteľa, nijako zvlášťe sa nezaujíma o prieskum iných miest, psov, ľudí a tak ďalej.

Ste jeho vodca, jeho dodávateľ potravy, vody, prístrešia a bezpečia. Preto sa vás drží a chce s vami ostať. Zvyčajne vás bude nasledovať z miestnosti do miestnosti, nikdy vás nespustí z očí, keď s ním vyjdete von, a podobným spôsobom ako vy reaguje na ľudí a zvieratá, ktoré stretnete.

Pozdravíte niekoho vľúdne a priateľsky, uvíta túto osobu radostne tiež. Ak však z nejakého dôvodu zaváhate, či dokonca k neznámemu človeku pristupujete znepokojene, bude sa podľa toho správať.

Akonáhle organizmus šteňaťa začne produkovať pohlavné hormóny, prejaví sa jeho prirodzená zvedavosť a začne skúmať svet okolo seba. V tú dobu si možno všimnete, že sa váš nevycvičený pes začína túlať, a dokonca ignoruje povely a privolanie.

Stane sa takéto správanie problémom, má majiteľ dve možnosti: buď dať psa preč, alebo ho vycvičiť. Je absolútne nevyhnutné, aby ste zvolili tú druhú možnosť.

Stane sa, že v rozumnej vzdialenosti od vášho bydliska nie je žiadne vhodné kynologickej cvičisko alebo pre vás bude neprístupné komplikovanú dopravou. Ak ste v takejto situácii, hľadajte pomoc na stránkach odborných kníh a časopisov. Aj my sa vám pokúsime pomôcť.

V tejto kapitole by sme vám chceli poradiť, ako vychovať cavaliera doma. Ak budete starostlivo dodržiavať odporúčaný postup, môžete očakávať kladné výsledky, ktoré oceníte ako vy, tak váš pes.
Nech už je váš nový záväzok šteňa alebo dospelý pes, metódy a techniky učenia psa používané pri základnom výcviku poslušnosti sú rovnaké.
Koniec koncov, žiadny pes, nech šteňa, či dospelý, nemá rád hrubé alebo neľudské zaobchádzanie. Všetky stvorenia však priaznivo reagujú na mierne motivačný metódy a úprimnú pochvalu a povzbudzovanie. A teraz už začneme.

Výchova k čistotnosti

Šteňa môžete naučiť vyprázdňovať sa, kdekoľvek si vyberiete, ale musí to tiež byť vhodné miesto. Nemali by ste zabúdať na to, že až bude vaša šteňa dosť staré, aby sa mohlo vyprázdňovať na verejných priestranstvách, musíte jeho výkaly upratať. Preto by ste so sebou mali stále nosiť plastové vrecká alebo náradie, ktorému sa v zahraničí hovorí Poop-scoop, čo je lopatka s hrabličkami.

Výcvik k čistotnosti vonku zvyčajne zahŕňa vyprázdňovanie na takom povrchu, ako je tráva, hlina alebo betón. Domáci výcvik k čistotnosti naproti tomu znamená naučiť psa uľavovať si na novinový papier.

Keď sa rozhodnete pre povrch, ktorý by mal váš cavalier používať na vyprázdňovanie, musíte si byť istí, že je to rozhodnutie trvalé. Ak naučíte svojho psa vylučovať na tráve, a potom po dvoch mesiacoch svoj úmysel zmeníte, bude to neobyčajne nepríjemné pre psa i pre vás.

Po druhé, vyberte povel, ktorý budete pre vyprázdňovanie používať. "Ponáhľaj sa" a "Rob" sú slová, ktorá majitelia zvyčajne používajú. Niekto miesto povelu hvízda.

Zvyknite si opýtať sa šteňaťa: Chceš sa ísť vyvenčiť? Vypiškať? (Alebo aký povel používate) predtým, ako ich vezmete von. Týmto spôsobom, až šteňa dospeje, budete schopní touto otázkou určiť, či pes potrebuje ísť von. Potvrdením budú známky záujmu, vrtenie chvostom, uprený pohľad, behanie k dverám atď.

Potreby šteňaťa

Šťeňa sa potrebuje vyprázdniť po hre, po každom kŕmení, po prebudení a vždy, keď naznačí, že hľadá miesto, na ktorom by sa vymočil alebo vykáľalo.
Svaly vylučovacieho a tráviaceho traktu nie sú u veľmi malých šteniat plne vyvinuté. Preto sa šteňatá rovnako ako bábätká potrebujú vyprázdniť často.

Berte svoje šteňa často von - napríklad šteňa vo veku ôsmich týždňov každú hodinu. Čím bude šteňa staršie, tým dlhšie vydrží a tým menej často sa bude potrebovať vyvenčiť. Nakoniec ako dospelý pes bude potrebovať iba tri až päť prechádzok k uľaveniu denne.

Správanie doma

Úspech výchovy k čistotnosti doma založte podľa typu ubytovania psa a kontroly na opatreniach, ktoré budú brať do úvahy všetky aspekty, ktoré chcete pri výcviku dosiahnuť.
Prinesenie nového šteňaťa domov a poskytnutie mu voľna vo vašom byte sa dá prirovnať k situácii, keď privediete dieťa do športovej haly a poviete mu, že je celá jeho! Samotná nesmiernosť miesta by pre nich bola príliš veľká, aby bolo s to sa s ňou vyrovnať.

Radšej šteňaťu ponúknite jasne ohraničený priestor, v ktorom si môže hrať, spať, jesť a žiť. Najlepšie je taká miestnosť v dome, v ktorej sa zhromažďuje celá rodina. Šteňatá sú spoločenské zvieratá a potrebujú sa hneď od začiatku cítiť súčasťou svorky.

To, že počuje váš hlas, pozerá sa na vás, zatiaľ čo vy niečo robíte, a cíti vašu blízkosť, to všetko sú kladné posilnenie jeho pocitu, že teraz je súčasťou vašej svorky. Obývačka alebo kuchyna sú zvyčajne ideálne za predpokladu, že poskytujú bezpečie ako šteňaťu, tak jeho majiteľovi.
V tejto miestnosti by malo byť menšie miesto, ktoré by šteňa mohlo považovať za svoje. K tomu sa hodí výklenok, drôtená klietka alebo laminátová prepravka či ohradený (nie doskami zahradený) kút, z ktorého môže pozorovať činnosť svojej novej rodiny.

Veľkosť ohradeného miesta alebo klietky je v tomto prípade kľúčovým hľadiskom. Musí byť dosť veľké na to, aby si šteňa mohlo ľahnúť a natiahnuť sa, práve tak ako vstať a neudrieť sa vrchnou časťou klietky do hlavy, pritom tak malé, aby sa na jednom konci nemohlo vyprázdňovať a na druhom spať bez toho, že by ležalo popri svojich výkaloch.

Psy sú od prírody čistotné zvieratá, a ak nie sú k tomu prinútená, blízko svojho trusu neležia. V podobných prípadoch sa stanú nečistotnými a takí zostanú po celý život.
Klietka alebo kútik by mal byť vyložený čistú výstelkou a ponúkať hračky. Voda musí vždy byť v dosahu v miske, ktorú nejde ľahko prevrátiť.

Dohľad

Dohľadom mienime pomoc šteniatku, aby si vytvorilo vzor životného štýlu, ktorý bude kompatibilný s životným štýlom jeho ľudskej svorky (VAŠÍM!).
Zrovna tak ako malé deti učíme nášmu spôsobu života, musíme ukázať šteňaťu, kedy je čas hrať sa, žrať, spať, ísť na prechádzku, a dokonca uľavovať si.

Vaše šteňa by vždy malo spať v klietke. Malo by sa tiež naučiť, že počas doby, kedy je v domácnosti zmätok a rýchly tok činnosť ľudí, ako napríklad pri raňajkách, kedy sa všetci členovia rodiny chystajú začať deň, si môže hrať samo v pomernom bezpečí a pohodlí svojej klietky. Vždy keď nechávate šteňa osamote, by malo byť v klietke.

Šteňatá sú "hlodavce". Nemôžete im vysvetliť rozdiely medzi elektrickým káblom, prípojkou k televízii, topánkami, nohami stola atď. Napríklad žuvanie elektrického kábla môže byť pre šteňa smrteľné a navyše skrat, ktorý spôsobí, môže zapáliť dom. Ak šteňa okúše nohu zo stoličky, keď je samo doma, pravdepodobne ho budete nahnevane ukázňovat, až sa vrátite domov.

Tak mu však len vytvoríte spojenie, že váš návrat domov znamená, že bude bité alebo trestané. (Nespomenú si na to, že obhrýzli stoličku, a je neschopné vytvoriť si spojenie medzi umravnením a svojím nezbedným skutkom.)
Rozruch, ako je rodinná stretávka atď., Môže byť pre šteňa naopak zábavou pod podmienkou, že všetko môže sledovať z bezpečia svojej klietky. Nebude sa pliesť pod nohami a nebude kŕmené celou škálou maškŕt, ktoré mu pravdepodobne nespôsobí nič lepšie ako podráždenie žalúdka, a napriek tomu sa stále môže cítiť súčasťou zábavy.

Pracovný plán

Šteňa sa potrebuje vyprázdniť zakaždým, keď je pustené z klietky, po nakŕmení, po hre a keď sa ráno prvýkrát prebudí (vo veku ôsmich týždňov to môže znamenať v 5 hodín ráno!).

Že si potrebuje uľaviť, dá šteňa najavo tým, že sa začne točiť do kruhu a oňuchávať alebo funieť -tieto známky si nemožno pomýliť. Šteňaťu mladšiemu ako desať týždňov je nutné poskytnúť možnosť na vyprázdnenie každú hodinu.

Ako šteňa porastie, vydrží dlhšiu dobu. Výlety na miestečko, na ktorom sa má vaša šteňa tešiť z, robte krátke. Nezostávajte tam dlhšie ako päť alebo šesť minút a potom sa vráťte domov. Ak sa šteňa počas tejto doby vyprázdni, výdatne ho pochváľte a bez odkladu ho vezmite späť. Keď si tu neuľaví, ale urobí to ihneď po návrate domov, okamžite je zdvihnite, povedzte "Nie! Nie! "

A dojdite sa šteňaťom v náručí na jeho miestečko. Než sa znovu vrátite domov, pobudnite s ním tu niekoľko minút. Nikdy šteňa nebite alebo mu neutierajte nos či tváričku v moči alebo stolici, nevydrží - ak a vykoná svoju potrebu!

Akonáhle ste doma, dajte šteňa do jeho klietky, aby ste mali čas nehodu upratať. Potom šteňaťu umožnite pripojiť sa k rodine, ale strážte ho pozornejšie než predtým. Je možné, že nehoda je výsledkom toho, že ste včas nerozoznali príznaky alebo ste čakali príliš dlho, než ste mu ponúkli príležitosť vyvenčiť sa na určenom mieste.

Nikdy sa pre tieto nehody na šteňa nehnevajte. Týmto spôsobom sa šteňa naučí, že tieto vychádzky slúži na vyprázdnenie, nie k hre. Akonáhle to pochopí, bude schopné sa hrať doma či vonku a navyše rozlíšiť dobu na hru od doby na venčenie.

Pomôžte šteňaťu zvyknúť si v určitú dobu spať, byť osamote, hrať sa a len odpočívať, všetko vo svojej klietke. Povzbudzujte ho, aby sa samo vyvenčilo, zatiaľ čo vy sa zaoberáte svojou činnosťou. Nech sa naučí, že vaša blízkosť je potešujúca, ale hlavným cieľom vášho života nie je venovať mu neustálu pozornosť.

Vždy keď dávate šteňa do klietky, používajte rovnaký vhodný povel. Čoskoro pobeží do svojej klietky, keď počuje, že tie slová hovoríte.
Výchova na pobyt v klietke poskytne bezpečie vám, šteňaťu aj vášmu bytu. Tiež sa postará o to, aby sa šteňa cítilo bezpečné a pomôže mu dosiahnuť sebadôvery a návykov čistotnosti. Pamätajte si, že jedným z najdôležitejších súčastí výchovy šteňaťa k čistotnosti doma je kontrola. Bez ohľadu na váš životný štýl sa vždy objavia dôvody, kedy budete potrebovať nejaké miesto, na ktorom bude váš pes šťastný a bezpečný. Výchova na pobyt v klietke je odpoveďou na tieto okolnosti teraz i do budúcnosti.

Na záver: Existuje niekoľko kľúčových prvkov, ktoré sú naozaj všetko, čo potrebujete k úspešnej výchove k čistotnosti - dôslednosť, frekvencia, pochvala, kontrola a dohľad. Ak budete tieto metódy používať na normálne, zdravé šteňa, čoskoro spoločne prekonáte obdobie "nehôd" a budete pripravení na plnohodnotné spolužitia.

Úloha disciplíny, odmena a trest

Disciplinovaný pes, jeho naučenie konať v súlade so stanovenými pravidlami, prináša do života poriadok. Je to naozaj tak jednoduché. Bez disciplíny, najmä v spoločnosti, zavládne najvyššiu zmätok a skupina sa prípadne zničí.

Ľudia aj psy sú spoločenské zvieratá a potrebujú nejakú formu disciplíny a poriadku, aby účinne spolupracovali. Musia si zaobstarať potravu, ochrániť svoju domovskú základňu a svoje mladé a rozmnožovať sa, aby bol udržaný rod.

Keby v živote sociálnych zvierat neexistovala žiadna disciplína, mohla by následne zahynúť hladom alebo útokom iných, silnejších zvierat.
To platí aj v prípade domestikovaných psovitých šeliem. Psy potrebujú vo svojom živote disciplínu, aby pochopili, ako ich svorka (vy a vaša rodina) funguje a ako musí konať, aby prežili.

Veľká sociologická spoločnosť nedávno mapovala majiteľov psov vo veľmi obývaných oblastiach s ohľadom na uspokojovanie ich potrieb vzťahom so psami. Ľudia, ktorí svoje psy cvičia, boli o 75% spokojnejší so svojimi miláčikmi ako tí, ktorí nikdy svojich psov nevychovávali.

Psychológ dr. Edward Thorndike konštatoval v Thorndike 's Theory of Learning (Thorndikeo-v teórií učenia), že správanie, ktorého výsledkom je príjemná udalosť, má sklony sa opakovať. A naopak správanie majúce za následok nepríjemnú udalosť sa neopakuje. Na tejto teórii sú založené dnešné výcvikové metódy v Spojených štátoch a Veľkej Británii. Ak napríklad od psa chcete, aby sa správal určitým spôsobom, a odmeníte ho, chová ak sa tak, bude sa tak správať znova, pretože sa teší na výsledok.

Avšak je samozrejmé, že potrestanie, pokuta uložená za neposlušnosť, sú nevyhnutné. Kým pochvalou sa nemá šetriť, s potrestaním je dlžné zaobchádzať ako so šafranom. Aby bolo účinné, malo by byť krátke a vykonané okamžite po spáchaní činu.

Najlepšie typ potrestanie je taký, ktorý čoskoro vytvorí podmienený reflex a navyše ako by vychádzal z iného zdroja ako od majiteľa psa.
Nežiadúce chovanie psa je možné napríklad prerušiť hodením zväzku kľúčov smerom k psovi, zväzok ho ani nemusí zasiahnuť, tu k odstrašenie stačí zvuk letiacich a dopadajúcich kľúčov.

Príkladom poučenie psa tvrdou cestou je parforzný spôsob výcviku poľovných psov, ktorý psa silou a bolesťou núti k výkonu, ale nemotivuje ho. Za každý prehrešok je pes bolestivo potrestaný, zatiaľ čo dobre odvedená práca je považovaná za samozrejmosť.

Výcvikové pomôcky obojok a vodítko

Vodítko a obojok pre cavaliera, ktoré budete používať pri výcviku, musia byť také, aby sa s nimi ľahko pracovalo, neboli na psa príliš ťažké a boli úplne bezpečné.

Odmena

Vrecko s maškrtami majte po ruke. Niektoré potraviny a tie, ktoré sa ľahko prehltnúť, slúžia najlepšie. Ako odmenu používajte mäkké maškrty, kúsok syra alebo kúsok vareného kuraťa radšej než tvrdý suchár. Akonáhle pes dostane suchár, začne ho žuť a zabudne, začo bol vlastne odmenený!

Používanie zvyškov od stola ako odmeny psa pri stole žobrať nenaučí. Na to je len jediný spôsob - dávať mu pokrm pri jedle pri stole. Pri výcviku odmeňovania psa potravou napomáha, aby si pes spojil pochvalu a maškrtu s učením nového správania, ktoré zrejme teší jeho majiteľa.

Začiatok výcviku

S výchovou a základmi výcviku začnite čo najskôr potom, čo ste si priniesli šteniatko domov (najlepšie hneď na druhý deň). Okrem čistotnosti už môžete naučiť svojho psíka základným povelom poslušnosti a nosenie obojku a vodítka.
S nácvikom privolania a pohybu bez vodítka nečakajte a učte šteňa, aby prišlo na zavolanie ešte v čase, keď ho budete schopní dobehnúť, keď neuposlúchne. Aj keď sa to nezdá, šteňa je v štyroch mesiacoch už dostatočne svižné, aby vám utieklo.

V každom prípade sa pes musí naučiť nosiť obojok a byť pripútaný na vodítko. Ako prvý obojok použite ľahký tenký kožený alebo nylonový obojok na zapínanie. Musí byť natoľko veľký, aby šteňa neškrtil. Ideálne by mal byť tak dlhý, aby sa vám medzi krk šteňaťa a obojok zmestili dva prsty. Nesmie však byť príliš voľný, aby sa šteňa o neho niekde nezachytila, prípadne ho hravo nepretiahol cez hlavu.
Obojok šteňaťu oblečte pri hre a šteňa odmeňte maškrtou. Keď si šteňa bude snažiť obojok strhnúť (A s tým počítajte), zakážte mu to ráznym Fuj! a pokúste sa odpútať jeho pozornosť od obojku hrou.

Po niekoľkých minútach obojok zložte a šteňa znova pochváľte. Túto činnosť opakujte niekoľkokrát za deň. Za chvíľu si šteňa na obojok zvykne.
Keď už sa nebude pokúšať obojku zbaviť, nepozorovane k nemu pripojte vodítko a nechajte šteňa, aby ho ťahalo za sebou. Potom oboje zložte.

Základné povely

Povel sadni!

Keď si vaše šteňa zvyklo na obojok a vodítko, začnite ho učiť na povel sadnúť. Najlepšie bude, keď pri nácviku budete mať šteňa pri ľavej nohe. Do pravej ruky vezmite súčasne vodítko a maškrtu. Dajte povel Sadni! a zároveň stláčajte zadok šteňaťa ľavou rukou k zemi a pravú s vodítkom a maškrtou zdvíhajte šteňaťu nad hlavu (tak, aby maškrtu videlo).

Ako sa šteňa bude snažiť nestratiť maškrtu z očí, zdvihne hlavu a samo prisadne. Búrlivo ho pochváľte slovami "Dobrý!", "Dobrý psík!", "To je sadni!", "To bolo dobre, sadni!" atď. a odmeňte ho maškrtou.

Tento postup opakujte niekoľkokrát denne a niekoľko dní za sebou. výsledkom by malo byť, že si pes na povel sadne bez toho, že by ste pôsobili tlakom na jeho zadok. Nezabudnite šteňa pochváliť a poláska, keď sa mu podarí váš povel splniť.

Maškrty ako odmenu používajte len pri nácviku nového povelu a niekoľkokrát k jeho upevneniu. Neurobte však z kŕmenia pri cvičení zvyk. Spočiatku každý úspech odmeňujte maškrtou, aby ste pod-porili chuť šteňaťa do práce, neskôr striedajte maškrtu sa slovné pochvalou a neskôr potravu vypustite vôbec.

Pes vás nesmie počúvať len kvôli maškrte! Koniec koncov hlas so sebou máte vždy, často však so sebou nebudete mať nič k jedlu na odmenu, a napriek tomu vás pes bude musieť vypočuť.

Povel ľahni!

Učenie povelu Ľahni! je ľahké, keď porozumiete tomu, ako pes líha. Navyše zlá metóda nácviku tohto povelu môže niekedy vyvolať u psa taký strach z ľahania že utečie, keď tento povel vydáte, alebo sa pokúsi uhryznúť osobu, ktorá ho stláča nadol.

Psa posaďte vedľa svojej ľavej nohy. Vodítko vezmite do ľavej ruky, maškrtu do pravej. Teraz zľahka položte ľavú ruku na plecia psa (do kohútika). Nestláčajte psa dole, jednoducho oprite ľavú ruku tak, aby ste mohli psa viesť k tomu, aby si ľahol tesne vedľa vašej ľavej nohy, a až si bude líhať, príliš sa nestáčal do strany.

Teraz dajte ruku s maškrtou pred jeho ňufák a veľmi pomaly a preťahované povedzte Ľahni! (po-
maly, pretože pes na prvýkrát nie je schopný ľahnúť rýchlo a slovo by malo sprevádzať pohyb) a maškrtu v ruke položte pred predné nohy psa.

Zároveň ľahko zatlačte na ramená psa. Keď sa ruka s maškrtou dotkne zeme, pohnite s ňou pozdĺž zeme smerom dopredu ďalej od psa. Vľúdne na psa hovorte, hovorte také veci ako: "To je dobrý pes", "ľahni!", "To je dobre, ľahni! ". Veľavravný tón vášho hlasu napomôže psa upokojiť, keď skúsi sledovať ruku s maškrtou, po ktorej túži.
Keď sa pes lakte dotkne zeme, dajte mu maškrtu a pochváľte výdatne psa. Skúste psa udržať v ľahu niekoľko sekúnd, než mu zasa dovolíte vstať alebo sa posadiť. Cieľom tejto metódy je dostať psa zo sedu do ľahu a neodradiť ho od tohto povelu.

Povel zostaň!

Tomuto výkonu sa hovorí odloženie. Pes by mal zostať ležať (alebo sedieť alebo stáť) tak dlho, kým ho ďalším povelom z tejto polohy neuvoľníte. Pri nácviku opäť počas učebného procesu používame odmenu a pochvalu tak, aby sme psovi pomohli presne pochopiť, čo očakávame, že urobí.

Výcvik odloženie začnite tým, že psa položíte vedľa svojej ľavej nohy. Vodítko držte v ľavej ruke. Dajte povel Zostaň !, pričom dajte dlaň ľavej ruky psovi pred nos. Potom sa otočte čelom pred psa a zostaňte tu stáť. Poslušnosť psa podporujte slovami:"To je dobre", "Zostaň", "Tak zostaň" atď. Stoj tu pred psom niekoľko sekúnd, vráťte sa do východiskovej pozície a uvoľnite psa povelom Voľno!

Alebo Sadni! Celý postup opakujte, ale zakaždým zostávajte pred psom o niečo dlhšie a odstupujte od neho na väčšiu vzdialenosť. Vodidlo však ešte nechajte prevesené medzi vami a vaším psom. Nezabudnite psa chváliť, keď sa správa podľa vášho príkazu.

Po týždni alebo desiatich dňoch môžete začať pridávať na vzdialenosti, vodítko medzi vami by sa malo stále viac napínať. Súčasne sa slovným povelom použite aj pokyn rukou, ktorý psa zastaví. Pred ňufák psa dajte dlaň ľavej ruky.
Keď predstúpite pred psa, stojte tu pokojne. V prípade, že sa pes bude snažiť zmeniť polohu alebo vstať a vyraziť smerom k vám, môžete proti nemu vykročiť a zastaviť ho slovným povelom Ostaň !, potom ho prinúťte, aby sa vrátil späť do určenej polohy. Potom psa pochváľte, prípadne odmeňte maškrtou. Cvik ukončite pochvalou a uvoľnením psa.

Rovnakým spôsobom nacvičujte aj dve ďalšie polohy odloženie - odloženie v sede a odloženie stoji. Odloženie postojačky je už veľmi náročný cvik, pretože pes má sklony pri čakaní ležať. Kým v bežnom živote je jedno, v akej polohe na vás pes čaká (a odloženie nie je nič iné ako čakanie psa na váš návrat), v športovej kynológii smie pes zmeniť polohu v odloženie až po nejakej dobe (presne to určujú pravidlá jednotlivých skúšok a súťaží). Preto je k odloženiu v inej polohe ako v ľahu potrebná značná účinnosť všetkých povelov poslušnosti.

Privolanie

Ak psovi urobíte z privolanie zábavnú skúsenosť, nikdy by ste nemali mať "študenta", ktorý by nemiloval hru alebo ktorý by zlyhal, keď ho zavoláte. Povely na privolanie znejú "Ku mne!", Pri ktorom pri športovej kynológii prisadne pred svojho psovoda, alebo "k nohe!", kedy sa pripája k jeho ľavej nohe.
Občas sa stane, že v okamihu, keď majiteľ najviac túži po tom, aby pes na privolanie prišiel, dovolí, aby jeho emócie ovládli hlas, ktorý potom znie znepokojene alebo rozčúlene. Pes počuje v hlase svojho pána zúfalstva a bojí sa k majiteľovi prísť, a preto buď rovno utečie, alebo s vyplnením príkazu otáľa.

Preto je nutné naučiť psa, aby k vám za všetkých okolností prišiel a pri ohrození hľadal ochranu u vás, namiesto aby utekal preč!
S nácvikom privolanie začnite hneď druhý deň potom, kedy si šteňa priveziete domov, a robte ho doma alebo na záhrade, na pokojnom mieste, na ktorom nebude nikto z rodiny, ani ďalší ľudia či zvieratá rozptyľovať šteňa pri práci.

Spočiatku si čupnite alebo kľaknite pred šteňa, zavolajte ho menom a dajte povel Ku mne! Šťeňa v každom prípade upúta vašu pozíciu a vyrazí smerom k vám. Ak bude váhať, môžete pre povzbudenie jeho pozornosti klepnúť prsty oboch rúk o zem.

Tomu žiadne šteňa neodolá, pretože pre šteňa sa jedná o zjavnú výzvu k hre. Keď k vám šteňa dôjde, pochváľte ho slovami "Dobrý psík, to je dobre ku mne", "To bolo dobre", "Ten je dobrý" a podobne.
Ak šteňa v úplných začiatkoch nácviku na vaše volanie neuposlúchne, ale naopak sa vydá smerom od vás, dobehnite ho, obráťte k sebe a odmeňte maškrtou.

Pes nesmie mať z vašej blízkosti obavy, naopak v ňom musíte vyvolať dojem svojej nesmiernej dobroty, ale aj schopnosti a sily.
Ak je šteňa už zvyknuté na obojok a vodítko, nechajte ho dôjsť až na jeho koniec. Potom vodítkom jemne šklbnite a súčasne v drepe šteňa láskavým slovom zavolajte. Môžete ho na vodítku trochu priťahovať k sebe. Keď k vám šteňa dôjde, pochváľte ho a odmeňte.

Potom ho z vodítka uvoľnite. Obe metódy najprv precvičujte v pokoji doma, bez prítomnosti ďalších osôb alebo zvierat. Až budete mať dojem, že šteňa na vaše zavolanie radostne prichádza, skúste privolanie na vodítku vonku, kde na šteňa pôsobí rušivé vplyvy. Aj tu však postupujte rovnakou metódou ako doma.

Chôdza pri nohe

Chôdza pri nohe znamená, že pes ide vedľa ľavej nohy svojho majiteľa na vodítku alebo bez neho, bez buď tahá za vodítko, alebo od nohy odbieha. Vyžaduje to nejakú dobu a trpezlivosť majiteľa, ktorý musí dôsledne pokračovať vo výcviku tak dlho, kým pes nebude pokojne chodiť vedľa jeho nohy.
Ťahanie za vodítko dopredu je absolútne neprijateľné a odbiehanie od nohy tým skôr.
Nácvik začnite so psom sediacim vedľa vašej ľavej nohy, zatiaľ čo vodítko asi v polovici držíte v ľavej ruke a pútko v ruke pravej. Ľavou rukou určujete dĺžku vodítka tak, aby pes bol tesne vedľa vašej nohy.
Povedzte K nohe! a ľavou nohou vykročte vpred. Psa držte tesne pri sebe a urobte asi tri kroky. Než znovu vykročíte s povelom k nohe !, zastavte a nechajte psa sadnúť. Pochváľte psa slovami, jedná podľa vášho želania, ale nedotýkajte sa ho.

Okamih otáľajte a znova vydajte povel a vykročte, urobte ďalších pár krokov a opäť zastavte. V tej chvíli dajte psovi povel, aby sadol.

Cieľom je, aby pes šiel ony tri kroky bez ťahanie za vodítko. keď pôjde pokojne tri kroky bez ťahania, zvýšte počet krokov na päť. Ak bude poslušne kráčať vedľa vás, zatiaľ čo idete päť krokov, môžete dĺžku chôdza predĺžiť na desať krokov. Neustále dĺžku chôdze preťahujte, kým pes pôjde pokojne a bez predbiehania vedľa vás.

Až ukončíte cvičenie, naznačte psovi, že výcvik končí slovnou pochvalou, ktorú sa s ním maznáte, a povedzte mu: "Výborne, dobrý psík." Toto spojenie by malo pre psa znamenať, že výcvik skončil a bude mať voľno.
Ak cvičíte psa, ktorý trvá na svojom a chce vás ťahať za sebou, jednoducho "zabrzdite" a stojte na svojom mieste, kým si pes neuvedomí, že kým nie je vedľa vás a neprispôsobia sa vášmu kroku, a nie vy jeho, ani jeden nikam nepôjdete .

Môže nejaký čas trvať, než svojho psa presvedčíte, že vodca ste vy, a preto vy budete rozhodovať o rýchlosti a smere chôdze.
Zakaždým keď pes na vás vzhliadne alebo spomalí, aby sa prevesené vodítko ocitlo medzi vami, ticho ho pochváľte slovami "To je dobre k nohe", "Dobrý psík". Neskôr začne reagovať a po niekoľkých dňoch pôjde poslušne vedľa vás, a ani ho nenapadne, že by mal na vodítku ťahať.

Výcvikové lekcie by mali byť spočiatku veľmi krátke a veľmi jasné, pes však bude čoskoro schopný s vami ísť pekne u nohy dlhšie vzdialenosti. Pamätajte tiež na to, dať po lekcii chôdze pri nohe psovi voľno a príležitosť behať a hrať sa. Až dokonale zvládne chôdzu na vodítku, môžete skúsiť to isté, ale bez vodítka.

Koniec odmeňovania maškrtami

Maškrty sa používajú na odmeňovanie psa pri nácviku nového povelu.Keď pes pochopí, aké správanie sa od neho očakáva, je čas prestať ho maškrtou odmeňovať. Spočiatku mu dávajte pamlsok po každom cvičení. Potom začnite jednu odmenu vynechávať. Postupne nepravidelne premiešajte dobu, kedy psa odmeňujeme maškrtu s dobou, kedy ho "len" chválite, aby pes nikdy nevedel, či môže očakávať nejakú dobrôtku.

Tomu sa hovorí premenlivý pomer systému odmeňovania a je úspešný, pretože vždy existuje možnosť, že majiteľ psa odmení maškrtou, takže pes nikdy neprestane skúšať získať odmenu. Či už maškrtu podávate, alebo nie, NIKDY nezabudnite psa výdatne pochváliť.

Výcvik poslušnosti

Je dobrý nápad zapísať psa na kynologické cvičisko, ak sa vyskytuje v okolí vášho bydliska. V takmer každom väčšom meste je aspoň jeden kynologický klub, ktorý ponúka kurzy základnej poslušnosti, práve tak ako prípravu na rôzne typy skúšok z výkonu pracovných psov.

Objavujú sa aj miestny cvičitelia psov, ktorí poskytujú podobné lekcie.
Na kynologickom cvičisku môžete psa naučiť veľa povelov na rôznej úrovni náročnosti. Aj základné povely ako Sadni !, Ľahni! atď. možno psa naučiť v rôznom prevedení - napr. vypracovávať povely, keď pes nie je pripútaný na vodítku (na voľno), alebo dokonca tak, že mu len gestom ukážete, čo má robiť (pokynové povely).

Táto úroveň výcviku vyžaduje od psa i jeho majiteľa veľa času, trpezlivosti a zápalu, ale poslušnosť psa na tejto úrovni už zaslúži naozajstný obdiv.

Pre váš spoločný život určite nie je nutné, aby vám pes prinášal dve kilá ťažkú ​​aportovacia činku, zábavou pre vás oboch bude, keď sa naučí nosiť noviny. Všetko, čo psa naučíte, pomôže stimulovať jeho psychickú zdatnosť. Dôležité je, aby ste pre psa vymysleli takú spoločnú hru, ktorá vás naplní radosťou, ale bude brať ohľad na fyzické možnosti psa (napr. Preťahovanie).

Ďalšie činnosti pre život

Či už je pes vycvičený v prostredí kynologického klubu, alebo majiteľom doma, existuje mnoho činností, ktoré prinášajú ako majiteľovi, tak psovi zábavu a potešenie z toho, že zvládli základné povely.
Výcvik psa, aby vypomáhal okolo domu, na záhrade alebo na statku, dáva veľké zadosťučinenie obom - psovi i majiteľovi.

Navyše pomoc psa môže jeho majiteľovi trochu uľahčiť život a pozdvihne postavenie psa ako ceneného spoločníka rodiny. Táto pomoc navyše dáva činnosti psa zmysel, udrží jeho myseľ zamestnanou a poskytuje vybitie jeho energie
.
Ak sa zaujímate o účasť v organizovaných činnostiach iných ako poslušnosť, zapojte sa do agility. To je zábavný šport, pri ktorom psy prebiehajú parkúre s rôznymi typmi prekážok - skoky, tunely, kladiny a ďalšie, ktoré skúšajú psovoda aj psa zo vzájomnej súhry a rýchlosti. cavaliera nie je nutné prehovárať, aby prekážky prekonával. Majitelia absolvujú kurz spolu so psom.