Starostlivosť

Úvahy o krmivu a kŕmení

Dnes je pestrý výber druhov krmiva pre vášho Cavalier King Charles Španiela, jednoducho tucty značiek krmiva vo všetkých možných príchutiach a zložení, v rozsahu od kŕmenia pre šteňatá po krmivá pre seniorov.
Existujú a sú dosiahnuteľná dokonca hypoalergické a nízkokalorické krmiva. Pretože krmivo vášho cavaliera má vplyv na jeho srsť, zdravie a povahu, je životne dôležité, aby ste pre neho vybrali čo možno najvhodnejšie krmivo, ktoré by zodpovedalo jeho veku.

To sa ľahko povie, ale dokonca aj skúsený chovateľ môže byť ohromený mimoriadnou šírkou ponuky krmív. Len keď porozumiete tomu, čo je pre vášho psa najlepšie, môžete dôjsť k správnemu rozhodnutiu.
Psie kŕmenia sú vyrábané v troch základných druhoch: suché, polosuché alebo konzervované. Suché krmivá sú vhodné pre tých, ktorí musia počítať s každou korunou, pretože sú oveľa lacnejšie ako polosuché a konzervované.

Suché krmivá obsahujú najmenej tuku a najviac konzervačných látok. Väčšina konzervovaných krmív obsahuje 60-70% vody, zatiaľ čo polosuché krmivá sú tak plné cukru, že sú u majiteľov najmenej obľúbené, hoci im ich psy dávajú prednosť.

Vyberáte pre svojho psa krmivo, musíte vziať do úvahy tri fázy jeho vývoja: šteňacie štádium, štádium dospelého psa a obdobie seniorské.

Štádium šteňaťa

Šteňatá sa inštinktívne snažia sať z matkiných bradaviek a normálne šteňa toto správanie prejavuje už od prvých okamihov svojho života. Ak šteňatá nezačnú počas krátkej doby sami sať, mali by ste ich podnietiť tým, že je priložíte k strukom a vybrať také, ktoré pretekajú mliekom.

Toto prvé mlieko je dôležité, pretože obsahuje kolostrum, ktoré chránia šteňatá počas prvých ôsmich týždňov života. Hoci je materské mlieko samozrejme oveľa lepšie ako akákoľvek náhrada, nehľadiac na to, že sú k zakúpeniu aj niektoré vynikajúce, ak sa šteňatá nekŕmia sami, budete ich musieť kŕmiť vy sami.

Pre tých s malými skúsenosťami: rada od zverolekára je dôležitá, nielen preto aby ste kŕmili zodpovedajúcim množstvom mlieka, ale aj správnu kvalitou a vo vhodných pravidelných časových intervaloch, obvykle každé dve hodiny počas niekoľkých prvých dní života.
Šteňatá by mali byť kojené prvých šesť týždňov, ale od tretieho alebo štvrtého týždňa by ste ich mali začať odstavovať podávaním malých porcií tuhého krmiva.

Väčšina chovateľov radšej na zoznámenie spočiatku strieda mlieko a mäsitú potravu, pripravuje tak šteňa na odstavenie.
Akonáhle je šteňatám sedem alebo osem týždňov, mali by byť úplne odstavené a kŕmené pevnou suchou potravou pre šteňatá. Výber tej najvhodnejšej, prvotriedne potravy je v tomto období životne dôležitý, pretože šteňatá najrýchlejšie rastú v prvom roku svojho života.

Veterinárni lekári sú obvykle schopní ponúknuť v tomto smere radu, a hoci frekvencia kŕmenia sa časom zníži, až keď mladý pes dosiahne veku okolo 12 mesiacov, by mal byť prevedený na krmivo pre dospelých.

Šteňacie krmivá a krmivá pre dospievajúcich by mala byť správne vyvážené pre potreby vášho psa, takže už nevyžadujú ďalšie dodávanie vitamínov, minerálov a bielkovín.

Krmivo pre dospelých

Pes je považovaný za dospelého, keď prestane rásť, tak približne možno šteňacie krmivo meniť za krmivo pre dospelých - u cavaliera medzi 10. a 12. mesiacom veku.
Znovu by ste sa mali spoľahnúť na svojho veterinára a prebrať s ním najvhodnejšie zloženie krmiva pre dospelého psa.
Väčšia výrobcov krmiva pre psov sa špecializujú na tento typ krmiva a je nutné vybrať také, ktoré bude vášmu psovi najlepšie vyhovovať. Činorodí psy môžu mať rozdielne požiadavky ako psy, ktorí sa veľmi nehýbu.

Potrava pre seniorov

Ako psi starnú, mení sa ich výmena látková. Starší pes sa tiež zvyčajne menej a pomalšie pohybuje a viacej spí. Táto zmena životného štýlu a fyzickej výkonnosti by sa mala odraziť aj v zložení potravy. Premena by však mala prebiehať pomaly, aby ju pes nezaznamenal. Váhový prírastok sa pozná ľahko.
Kŕmenie starnúceho psa udržiavacím krmivom pre činorodého dospelého psa, keď sa jeho metabolizmus spomaľuje, znamená priberanie na váhe. Obezita len zhorší problémy sprevádzajúce starnutia psa.

Ako pes starne, jeho orgány prestávajú normálne fungovať. Obličky pracujú pomalšie a trávenie je menej výkonné. Týmto vekom vyvolaným zmenám najlepšie čelíme zmenou zloženia potravy a zmenou rozvrhu kŕmenie tak, aby sme psovi podávali potravu častejšie a v malých dávkach, ktoré lepšie strávi.

Žiadna najlepšia diéta pre každého starnúceho psa jednoducho neexistuje. Kým mnohých psom robia dobre ľahšie krmivá alebo krmivá pre seniorov, iným psom lepšie vyhovujú krmivá pre šteňatá alebo zvláštne vysoko kvalitné diéty. Kŕmte svojho starnúceho cavaliera citlivo a to vám pomôže kontrolovať iné problémy, ktoré sa môžu u vášho starého priateľa objaviť.

Voda

Rovnako ako váš pes potrebuje vhodné živiny z potravy, tiež voda je pre neho životne dôležitá "živina". Voda udržuje telo psa primerane hydratované a podporuje normálne funkcie všetkých orgánov.
Počas domácej výchovy je síce nutné sledovať množstvo vody, ktorú váš cavalier vypije, ale napriek tomu k nej musia mať voľný prístup, najmä keď kŕmite suchým krmivom. Misku udržujte čistú a vodu v nej často meňte.

Pohyb

Hoci Cavalier King Charles Španiel je malý, všetci psi vyžadujú nejakú formu pohybu bez ohľadu na plemeno. Usadlý životný štýl je škodlivý ako pre psa, tak pre vás osobne.
Cavalier je slušne aktívne plemeno, ktoré má z pohybu potešenie, ale nemáte doma olympijského atléta!

Pravidelné prechádzky, hry na záhrade alebo pobehovanie psa po záhrade pod vaším dohľadom sú pre cavaliera prijateľné formy pohybu. Tí z vás, ktorí majú vyššie ambície, zistí, že cavalier sa raduje z dlhých prechádzok, prípadne behanie po horách alebo plávanie!

Ak je váš cavalier pohodlnejší, majte na mysli, že obézni psi by nikdy nemali byť náhle preťažení pohybom; je dôležité, aby sa u nich pohyb pridával postupne a pomaly.
Pohyb nie je nevyhnutný len k udržaniu telesnej kondície psa, je nevyhnutný aj pre jeho duševný rozvoj.

Nudiaci sa pes bude hľadať, čím by sa zabavil, čo niekedy môže predstavovať ničivé správanie, ako je hrabanie alebo žuvanie. V tomto zmysle vaše šteňa pri úprave srsti stálo na pevnom povrchu, vhodnom stole, na ktorom sa šteňa nešmýka. Za žiadnych okolností neopúšťajte šteňa cavaliera, ktoré stoja na stole, pretože môže ľahko zoskočiť a ublížiť si.

Starostlivosť o srsť dospelého psa začnite gumovou kefou spredu smerom dozadu. Uši a tvár psa nechajte až na koniec. Uistite sa, že ste venovali osobitnú pozornosť oblastiam, ktoré sú najviac porastené srsťou.
Vždy dávajte pozor, aby ste pri kefovanie nepoškriabali kožu psa, a nikdy ho neťahajte za zlepenú srsť; radšej pracujte pomaly, po niekoľkých chlpoch, a čoskoro budú žmolky odstránené bez toho, že by ste psovi spôsobili bolesť alebo stres.

Srsť by tak mala byť učesaná štetinovou kefou, vždy starostlivo prehliadnite srsť na bruchu, v "podpazuší" a za ušami. Starostlivosť môžete zakončiť prečesaním hrebeňom s hustými zubami. Oči a tlamu by ste mali otrieť navhlčeným tampónom, papierovou vreckovkou alebo kúskom mäkkej tkaniny, potom úpravu dokončite jelenicou alebo hodvábom.
Ak budete o srsť starať každý deň alebo takmer každý deň, kožuch vášho cavaliera by vám nikdy nemal spôsobiť problémy a odumretá srsť pôjde vždy ľahko odstrániť.

Kúpanie a sušenie

Frekvencia, s ktorou budete svojho cavaliera kúpať, bude závisieť vo veľkej miere od toho, či máte výstavného psa, alebo "len" maznáčika. Väčšina vystavovateľov kúpe svojich psov pred každou výstavou, treba raz týždenne.
Avšak takáto frekvencia kúpanie nie je nutná , zvlášť v prípade, že medzi kúpaním je srsť rozčesávaná a kefovaná.
Pred namočením by srsť mala byť prečesaná, ale každý majiteľ má svoje vlastné tipy, ako psa najlepšie vykúpať. Ja osobne vždy rad staviam svojich psov na protišmykovú podložku vo vani a potom srsť za pomoci sprchy namočím.

Vždy vyskúšajte teplotu vody na predlaktí, tak aby nebola ani príliš studená, ani príliš horúca. Používajte kvalitné šampóny vyrobené špeciálne pre psov. Keď je pes úplne opláchnutý, aplikujte kondicionér na psiu srsť.

Pravdepodobne budete musieť objaviť najlepšie jemný šampón, ktorý budete používať na hlavu, aby ste sa vyvarovali podráždenie očí. Je tiež dobrý nápad dať kúsok vaty do uší psa a predísť tak natečeniu vody do zvukovodu, ale prosím vás, keď to urobíte, nezabudnite potom vatu zase odstrániť!

Keď je srsť úplne vypláchnutá čistou vodou, môžete použiť vysoko savú tkaninu na vysušenie najväčšej vlhkosti a potom zdvihnúť psa z vane a zabaliť ho do čistého uteráka. Váš cavalier sa bude určite chcieť otrepať- buďte na to pripravení!

Dosušenie psa môžete urobiť na rovnakom stole, na ktorom ho češete. Po rýchlom prečesaniu pracujte na srsti sušičom vlasov, ale opäť ani príliš horúcim, ani príliš studeným, teplotu vzduchu najprv vyskúšajte na ruke.
Zistíte, že len málo psov má rado, keď im vzduch fúka priamo na hlavu, tak si ju nechajte nakoniec.

Aj keď za teplého počasia by ste mohli nechať svojho psa uschnúť prirodzenou cestou, zistíte, že sa mu tak srsť kučeravú viac, než by ste chceli, okrem toho, že pes týmto spôsobom schne podstatne dlhšie, dokonca aj za horúceho dňa.
Na záver kúpania budete mať vy aj váš cavalier radosť z výsledku a je možno udivujúce, ako príjemná táto procedúra môže byť, keď ju robíte so zbehlosťou.

Čistenie uší

Uši by ste mali držať v čistote a z vonkajšieho zvukovodu starostlivo odstraňovať všetku srsť, ktorá tu rastie. Uši svojho psa udržujte čisté vatovým tampónom a zvláštnym prípravkom na čistenie uší psov. Hľadajte príznaky infekcie alebo podráždenie. Ak váš cavalier pravidelne klope hlavou alebo sa škrabe v okolí uší, zvyčajne to znamená problém.
 Ak je z jeho uší cítiť zápach, je to príznakom zamorenie ušnými roztočmi alebo infekcie a uši by mal prezrieť zverolekár.

Strihanie pazúrov

Na strihanie pazúrov by ste mali svojho cavaliera zvyknúť už v útlom veku, pretože by sa malo stať súčasťou pravidelnej starostlivosti o jeho vzhľad a zdravie. Nielen že labka s krátkymi pazúrmi vyzerá lepšie, ale pes s dlhými pazúrmi si môže spôsobiť poranenie alebo zraniť vás, keď na vás vyskočí, alebo niekoho neúmyselne drapne.

Navyše dlhé pazúry sa môžu ľahšie vylomiť a značne krvácať alebo spôsobí, že sa labka otvorí. Cvakanie pazúrov o podlahu je výbornou známkou toho, že pazúry sú už príliš dlhé.

Predtým ako začnete pazúry strihať, sa presvedčte, že na pazúre rozpoznáte nechtové lôžko.Je umiestnené uprostred pazúra, a ak nie sú pazúry skracované, dosahuje často až na ich koniec. Cievka vyživujúce toto lôžko značne krváca, ak je pri skracovaní pazúriku zasiahnuté.

Navyše to psa bolí, pretože sú postihnuté tiež nervové ukončenia. Majte teda po ruke pripravený nejaký prostriedok na zastavenie krvácania (napríklad kamenec používaný pri holení). Ten krvácanie rýchlo zastaví, keď ho nanesiete na koniec pazúra.
Ak strihnete svojho psa, nerobte rozruch, len zastavte krvácanie a niekoľkými slovami psa uchláchoľte.

Až sa pes upokojí, rýchlo skráťte ďalší pazúr. Je lepšie skracovať pazúr po malých kúskoch na niekoľkokrát, zvlášť ak má pes čierne pazúry.Podržte jeho labku vo svojej ruke a potom jednoducho rýchlo odstrihnite koniec všetkých pazúrikov.
Môžete si zaobstarať klieštiky na pazúry, ktoré sú vyrábané špeciálne pre psov, väčšinou sa dajú kúpiť v obchode s potrebami pre zvieratá.
 
Cestovanie so psom


Jazda autom

Na jazdu vozidlom by ste svojho cavaliera mali zvyknúť už v mladosti.
Môžete, ale nemusíte ho brať autom často, prinajmenšom ho však budete musieť vziať k zverolekárovi a nie je nutné, aby ho tieto cesty stresovalo či boli problematické pre vás.

Najbezpečnejší spôsob prepravy psa vo vozidle je v prepravnej klietke. Môžete použiť buď klietku, ktorú pre neho máte doma, alebo mu môžete zaobstarať prepravku. Zavrite šteňa do klietky a sledujte jeho reakcie. Ak bude vyzerať znepokojené, môže ich spolucestujúci držať na kolenách, zatiaľ čo vy budete riadiť.

Ďalšou možnosťou je bezpečnostný pás podobný postroji, vyrobený špeciálne pre psy, ktorý udrží psa na zadnom sedadle. Nenechávajte psa, aby sa voľne pohyboval po voze - to je veľmi nebezpečné!

Ak musíte náhle zastaviť, pes môže byť odhodený a poranený. Ak po vás pes polezie, zatiaľ čo riadite, nebudete schopní sa sústrediť na prevádzku na ceste. To je nebezpečná situácia pre každého - pre ľudí i pre psov.

Buďte pripravení na to, že na dlhých cestách musíte zastaviť a vyvenčiť psa. Tak zabránite tomu, že po ňom budete musieť upratať. Mali by ste so sebou voziť nejaké papierové utierky a prípadne staré uteráky, keby sa pes v aute vyprázdnil alebo trpel pri jazde nevoľnosťou.

Cestovanie lietadlom

Ak chcete so psom cestovať vzduchom, spojte sa s aerolíniami a požiadajte o oznámení podmienok. Je pomerne bežné, že psy lietadlami cestujú, ale zvyčajne sa vyžadujú niektoré opatrenia. Pes musí v lietadle cestovať v laminátovej prepravke a vy to musíte vopred vybaviť so spoločnosťou, ktorá zaisťuje letenky.
Psovi uľahčí cestu, dáte ak mu do prepravky obľúbenú hračku. Šesť hodín pred cestou psa nekŕmte, aby ste obmedzili jeho potrebu sa vyprázdniť. Pravidlá určujú, že k vode má mať pes prístup, aj keď je v klietke.

Uistite sa, že váš pes je riadne označený a že spojenie na vás je na identifikačnom štítku na obojku psa i na prepravcu. Zvieratá cestujú v priestore oddelenom od ľudských pasažierov, a hoci je pre veľké letecké spoločnosti preprava zvierat bežná, tak úplne presne dodržujte všetky pravidlá, aby ste predišli riziku odlúčenie od svojho psa.

Psí hotel

Dovolenku chcete stráviť spoločne s rodinou - a navyše so všetkými jej členmi. Pravdepodobne nejakú dobu vopred zaistíte ubytovanie, čo je obzvlášť dôležité, ak sa chystáte cestovať aj so psom. Iste nebudete chcieť robiť zastávky na noc a pátrať po okolí, či vám niekto dovolí vziať so sebou psa.

Tiež nemôžete vopred zabezpečiť ubytovanie pre rodinu a nezmieniť sa o tom, že so sebou priveziete aj psa, pretože ak to bude proti presvedčeniu ubytovateľov, nebudete tu môcť zostať.

Prípadne ak chcete cestovať a rozhodli ste sa cavaliera so sebou nebrať, budete sa musieť postarať o jeho potreby, kým budete preč. Jednou z možností je zveriť psa susedom, kým ste mimo, prípadne môže pes zostať doma a sused sa u neho každý deň zastaví, alebo psa môžete umiestniť v solídnom hoteli pre psov.

Ak sa rozhodnete pre psí hotel, vopred ho navštívte a pozrite sa, ako je zariadený, presvedčte sa, či je tam čisto a ako so psami zaobchádzajú. Porozprávajte sa s niektorým zo zamestnancov a pozorujte, ako sa tu so psami jedná - hrajú sa s nimi, cvičia ich atď.?

Viete, že váš pes nebude šťastný, ak nebude mať pravidelný pohyb. Tiež musíte zistiť, aké v hoteli požadujú očkovania. To je veľmi dôležité pre všetky tu umiestnené psi, pretože keď je viac psov pohromade, existuje väčšie riziko prenosu niektorých chorôb.

OZNAČENIE

Váš cavalier je vaším vzácnym spoločníkom a priateľom. Preto ho vždy majte na očiach a uistite sa, že nemôže utiecť zo záhrady alebo sa pri prechádzke vyvliecť z obojku a zabehnúť sa.

Stáť sa však napriek tomu môže čokoľvek a môže sa prihodiť, že sa pes cez všetky opatrenia stratí. Preto predovšetkým myslite na spôsob, ako ho nájsť.

Ak nie je váš pes tetovanie, označením psa na obojku identifikačným štítkom alebo zavedením mikročipu vzrastá možnosť, že sa k vám rýchlo a bezpečne vráti..