Starnúci cavalier

Pojem staroby je pojem kvalitatívny. Pre psov, rovnako ako ich pánov, je to pojem relatívny. Zaiste všetci rozoznáme rozdiel medzi šteňaťom cavaliera a dospelým Cavalier King Charles Španielom- existujú zrejmé fyzické črty ako veľkosť, výzor a výraz tváre a osobnostné rysy.

Škaredé šteňatá sú veľmi vzácné. Šteňatá a mladí psi sa veľmi radi hrajú s deťmi. Prirodzená detská nedisciplinovanosť sa veľmi dobre hodí k zdanlivo nevyčerpateľnej energii mladých psov. Radi behajú, skáču, naháňajú sa a prinášajú. Keď psy vyrastú a ich vzájomné pôsobenie ustane, často ako by si mysleli, že sú príliš starí na hranie s mláďatami.

Na druhej strane, ak Cavalier King Charles Španiel žije len v spoločnosti ľudí nad 60 rokov, jeho život je prirodzene menej aktívny a nebude sa zdať, že zostarol, keď úroveň jeho činorodosti začne klesať.
Ak sa dožívajú ľudia 100 rokov, psy sa dožívajú 20 rokov.

Aj keď sa toto pravidlo zdá jednoduché, je veľmi nepresné. Pri porovnávaní rokov života psa s rokmi ľudskými nemôžete generalizovať všetky psy. Môžete zovšeobecniť, povedať, že 14 rokov je pekná dĺžka života Cavalier King Charles Španiela, najmä v porovnaní, povedzme, s nemeckou dogou. Väčšina veľkých plemien žije o niekoľko rokov menej než menšie plemená.

Psy sú všeobecne považovaní za dospelých v troch rokoch, ale rozmnožovať sa môžu už oveľa skôr. Tak prvé tri roky života psa sú ako sedemkrát viac porovnateľných ľudských rokov. To znamená, že trojročný pes je ako 21 ročný človek. Ako porovnávacia krivka ukazuje, žiadne prísne a pevné pravidlo k porovnaniu dĺžky života človeka a psa neexistujú. Porovnanie je dokonca o to ťažšie, že nie všetci ľudia sa dožívajú rovnakého veku ... a ženy žijú dlhšie ako muži.

Čo hľadať na senioroch

Veterinári a odborníci na správanie psov v zahraničí považujú sedemročných psov za seniorov. Podľa chovateľského poriadku SKJ však naši psi "idú do dôchodku" až v ôsmich rokoch. Vtedy totiž končí možnosť ich využitia v chove.

Z pojmu "senior" však nutne nevyplýva, že pes je starý a začal upadať na mysli i tele. Starnutie je v podstate pomalý proces. Ľudia ochotne priznávajú, že cítia rozdiel medzi tým, ako sa cítili medzi 20 a 30 rokmi a potom medzi 30 a 40 atď. Pri nakladaní so sedemročným psom ako sa seniorom sú majitelia za pomoci veterinára schopní zaviesť určité terapeutická a preventívne medicínske opatrenia.

Program starostlivosti o starnúceho psa by mal zahŕňať najmenej dve prehliadky u veterinára za rok, previerkové porady na stanovenie zdravotného statusu psa rovnako ako porady o výžive. Zverolekár stanoví zdravotný status psa prostredníctvom krvného odberu pre celkový krvný rozbor, sérologické vyšetrenie, vyšetrenie moču, zrážanlivosti krvi, clektrokardiogramu, meranie vnútroočného tlaku (meranie (tlaku na očné pozadie) a preventívne stomatologické vyšetrenie.

Takýto rozsiahly program pre staré psy býva doporučovaný ešte predtým, než si majitelia všimnú zjavných príznakov starnutia, ako je pomalší a utlmený pohyb, šedivenie, predlžovanie obdobia spánku a driemania, nezáujem o hru a ďalšie činnosti.

Tento preventívny program sľubuje starnúcemu psovi dlhší a zdravší život. Medzi bežné fyzické problémy stárnúcich psov patrí strata zraku a videnia, artritída, obličkové a pečeňové zlyhávanie, cukrovka, choroby srdca a Cushingov syndróm (hormonálne ochorenia).

Okrem fyzických prejavov, o ktorých sme sa zmienili, existujú niektoré zmeny v správaní a problémy vzťahujúce sa k starnutiu psov. Psy trpia stratou sluchu a zraku, bolesťami zubov alebo sa zvýrazní artritída. Takmer nepočujúci alebo slepý pes môže byť oveľa ľahšie zaskočený a zareagovať neočakávane útočným spôsobom.

Seniori trpia senilitou, a môžu preto byť oveľa nedotknuteľní a podráždení. Nedodržiavanie čistoty je spojené so stratou pohyblivosti, obličkovými problémami, stratou kontroly nad zvieračom rovnako ako sa zrastaním platničiek, fyziologickými zmenami v mozgu a reakciami na lieky.

Staršie psy rovnako ako šteňatá trpia strachom z osamelosti, ktorý môže viesť až k nadmernému štekaniu, vytiu, pomočovaniu a deštruktívnemu správania. Seniori sa môžu začať báť každodenných zvukov, ako je zvuk vysávača, kamienok, hrmenie alebo okolitej cestnej premávky. Niektorí psi majú vinou nepokoja problémy so spánkom, potrebujú častejšie vyvenčiť a tak podobne.

Majitelia by sa mali vyvarovať rozmaznávaniu staršieho psa príliš tučnými maškrtami. Obezita je obvyklý problém starších psov a odpočíta roky z dĺžky ich života. Udržujte dobrú kondíciu svojho starnúceho psa čo možno najdlhšie, pretože nadváha nadmerne zaťažuje činnosť životne dôležitých orgánov.

Niektorí chovatelia odporúčajú doplniť krmivo vlákninou a ubrať kalórie. Prídavky čerstvej zeleniny a vývaru z morkových kostí do kŕmenia starších psov sú chutné, nízkokalorické a nízkotučné. Veterinári tiež ponúkajú špeciálne diéty pre staršie psy, na ktoré má cenu sa opýtať
.
Ako sa váš pes blíži súmraku svojich dní, potrebuje viac ako kedykoľvek predtým vašu trpezlivosť a dobrú starostlivosť. Nikdy svojho starého psa netrestajte za nehodu doma alebo za nenormálne správanie. Za všetky tie roky lásky, ochrany a spoločenstvá, ktorá vám venoval, si zaslúži osobitnú pozornosť a ohľaduplnosť.

Starý pes sa možno potrebuje vyvenčiť v tri hodiny ráno, pretože už to do ôsmich nevydrží. Staršie psy by nemali byť zavretí v klietke viac než dve či tri hodiny. Možno nastáva doba, keby ste sa mali pre svojho starého priateľa vzdať pohovky alebo kresla. Hoci sa nezdá byť tak nadšený vašimi pozornosťami a maznaním, ocení ohľady, ktoré mu, keď zostarol, ponúkate.

Váš Cavalier King Charles Španiel nechápe, prečo jeho svet pomaly upadá. Majitelia musia urobiť prechod do zlatých rokov tak príjemný a hodnotný, ako je to len možné.

Čo robiť, keď príde čas...

Nikdy nie ste úplne pripravení urobiť rozumné rozhodnutie o uspaní svojho psa. Je samozrejmé, že svojho Cavalier King Charles Španiela milujete, inak by ste tento web nečítali. Nechať milovaného psa uspať je mimoriadne ťažké. Je to rozhodnutie, ktoré musíte urobiť so svojím veterinárom.

Obvykle ste prinútení sa rozhodnúť, keď niektorý z vyššie uvedených symptómov začne byť natoľko závažný, že musíte vyhľadať pomoc zverolekára.

Ak lekár predpovedá skorý koniec a váš milovaný maznáčik bude len viac trpieť a nezostáva mu už žiadna chuť do života, potom sa rozhodnite pre eutanáziu.Čo je to eutanázia?

Slovo eutanázie pochádza z gréckeho označenia dobrej smrti. Inými slovami to znamená plánované bezbolestné zabitie tvora trpiaceho bolestivou, nevyliečiteľnou chorobou alebo tak starého, že nemôže chodiť, nevidí, nemôže jesť alebo neovláda vyprázdňovacie funkcie.
Eutanázia sa zvyčajne vykonáva vstreknutím veľkej dávky uspávacieho prostriedku do žily. Okrem pichnutie ihlou je celý proces bezbolestný.

Odhodlanie

Rozhodnúť sa pre eutanáziu svojho psa nikdy nie je ľahké. Dni, kedy pes ochorie a priblíži sa jeho koniec, pre vás môžu byť veľmi strastiplné. Ak je to vaša prvá skúsenosť so smrťou milovanej bytosti, možno budete potrebovať duchovnú útechu.

Ak ste hlavou rodiny a máte deti, mali by byť k rozhodnutiu o uspaní vášho Cavalier King Charles Španiela prizvané. Zvyčajne môže byť pes držaný na liekoch ešte niekoľko dní, čo vám dá dlhší čas na rozhodnutie. Počas tejto doby porozprávajte so všetkými členmi rodiny, alebo dokonca s ľuďmi, ktorí už toto rozhodnutie prežili, tí vám môžu uľahčiť toto osudové rozhodnutie.

Miesto posledného odpočinku

Psy môžu mať rovnaké privilégiá ako ľudia. Môžu byť uložení v rakve na cintoríne domácich maznáčikov (táto možnosť už existuje i u nás), čo je nákladné, alebo môžu byť pochovaní na vašej záhrade (ak ju máte) na vhodnom mieste zakrytom kameňom alebo čerstvo zasadeným stromom či kríkom. V zahraničí tiež môžu byť spopolnení a uložení v urne.

Majiteľ by si mal všetky možnosti riadne premyslieť. V zahraničí to majú trochu jednoduchšie, pretože tam túto otázku pomáha osiroteným majiteľom riešiť ich veterinárny lekár. Niektoré kliniky dokonca majú vo svojom objekte alebo blízko malé krematória.

Majiteľ tak môže odovzdať svojho maznáčika ku spopolnenia a ten neskončí v kafilérii ako u nás. My máme tri možnosti - pochovať psa na svojej záhrade, prípadne ho umiestniť na cintoríne domácich miláčikov alebo ho nechať na veterinárnej ošetrovni, odkiaľ ho odvezú do kafilérie.

Zaobstarať si iného psa?

Žiaľ nad stratou milovaného maznáčika je rovnako hlboký ako žiaľ nad stratou milovanej bytosti alebo veľmi podobne. Nemôžete ísť a kúpiť si iného dedka, ale môžete ísť a kúpiť si iného Cavalier King Charles Španiel. Vo väčšine prípadov, ak váš pes zomrel starobou (ak existuje niečo také), trvalo to pomerne dlho.

Chcete namiesto neho nové šteňa Cavalier King Charles Španiela? Alebo je pre vás lepším riešením nájdenie dospelého Cavalier King Charles Španiela, povedzme dvoj- až trojročného, ​​ktorý je zvyčajne už naučený čistotnosti doma a bude mať plne vyvinutý charakter. V tomto prípade zistíte, či sa k vám hodí, keď s ním pohromade strávite niekoľko hodín.

Rozhodnutie však je len na vás. Možno nájdete iného cavaliera, alebo si vyberiete iné plemeno, aby ste sa vyhli porovnaniu s milovaným priateľom? Väčšina ľudí si zvyčajne kupuje rovnaké plemeno, pretože poznajú (a milujú) povahu plemena.

Navyše sa veľmi často poznajú s ľuďmi, ktorí majú rovnaké plemeno, a možno majú toľko šťastia, že chovateľ, ktorého poznajú a uznávajú, čoskoro očakáva vrh. Čo môže byť lepšie?